GeriAvrupa Candan: ‘Olumlu bir sonuç umut ediyoruz’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Candan: ‘Olumlu bir sonuç umut ediyoruz’

Candan: ‘Olumlu bir sonuç umut ediyoruz’

Türk vatandaşlarına çalışma izni ve süresiz oturum hakkı tanıyan Ankara Anlaşması’yla ilgili zorlaştırıcı düzenlemesi nedeniyle İngiltere İçişleri Bakanlığı’na karşı açılan davanın duruşması yapıldı. Ankara Anlaşması’ndan yararlanarak İngiltere’ye gelen Türkler tarafından oluşturulan ‘Türk İş İnsanları Birliği’nin açtığı davanın duruşması Londra’da Yüksek Mahkemede görüldü.

HAKİM, kararın açıklanmasını henüz belirlenmeyen bir tarihe bıraktı. Davayla ilgili konuşan Türk İş İnsanları Birliği Kurucusu İpek Leni Candan, hukuki süreç devam ettiği için duruşmanın içeriğiyle ilgili bilgi veremeyeceğini, ancak ümitli olduklarını söyledi. Candan, “Tatmin edici geçtiğini, tüm argümanlarımızı hakime sunduğumuzu ve hakimin bunları anladığı konusunda içimizin rahat olduğunu söyleyebilirim. Olumlu bir sonuç umut ediyoruz” dedi.
İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın geçen yıl aldığı kararla Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’de bulunan yaklaşık 12 bin 500 kişi ile ailesinin süresiz oturum koşullarını zorlaştırdığını anlatan Candan, şunları söyledi:

GERİYE DÖNÜK İŞLEMESİN
“Ankara Anlaşmalılar 4 yılın sonunda ücretsiz ve sınavsız süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu. 16 Mart 2018’de aniden açıklanan kararla süresiz oturum başvuruları durduruldu. 3 aylık bir belirsizlik sürecinden sonra Ankara Anlaşmasız süresiz oturum koşullarının daha sıkılaştırıldığı açıklandı. Süresiz oturum başvurusu için gereken süre 4 yıldan 5 yıla çıkarıldı, kişi başı 2 bin 389 sterlin yani yaklaşık 17 bin lira başvuru ücreti getirildi. Ayrıca dil ve kültür sınavı gibi koşullar getirildi. En büyük problem, bu yeni kuralların zaten burada yerleşip işini kurmuş 12 bin 500 kişi ile ailelerine de uygulanıyor olması. Biz bu geriye dönük uygulamanın kanun dışı olduğunu düşünen bir grup Ankara Anlaşmalı gönüllü insan olarak İngiliz İçişleri Bakanlığı’na dava açmış bulunuyoruz. Amacımız da bu değişikliklerden burada olan kişiler olarak muaf tutulmak.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle