Cameron İskoçya’ya oyun mu oynadı

LONDRA
24.09.2014 - 09:57 | Son Güncelleme:

İNGİLTERE Başbakanı David Cameron, bağımsızlık referandumu öncesinde İskoç halkına verilen sözlerden rahatsız olan Muhafazakar Parti milletvekillerini sakinleştirmek için ‘uzun vadede İskoçya’ya verilen devlet gelirleri payınını azaltılacağı’nı açıkladı.

Başbakanın referandum öncesinde diğer parti liderleri ile birlikte verdiği sözlerle tamamen çelişen bu açıklama İskoçya’da büyük tepki çekti. İskoç halkı bu durumu ‘ikiyüzlülük’ olarak tanımlandı.

AZALMASI KAÇINILMAZ

Cameron, referandum öncesinde şu anda yürürlükte olan ve İskoçya’da yaşayan Birleşik Krallık vatandaşlarının İngiltere’de yaşayanlara kıyasla devlet gelirlerinden kişi başı bin 600 sterlin daha fazla pay almasını sağlayan Barnett Gelir Dağılımı Formülü’nün her koşulda korunacağını vaad etmişti.

Başbakanlık ise Cameron’ın kesinlikle verdiği sözlerden geri adım atmadığını ve Barnett Formülü’nün korunacağını söyledi.
Ancak yetkililer, İskoçya parlamentosuna daha fazla mali yetki verilmesi durumunda, ülkenin Birleşik Krallık’tan alacağı gelirlerin azalmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı