GeriAvrupa Büyük İmplant Dosyası.. Ölüme götürüyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük İmplant Dosyası.. Ölüme götürüyor!

Büyük İmplant Dosyası.. Ölüme götürüyor!

Almanya’da 250 gazetecinin implantların etkisi üzerine yaptığı araştırmanın sonuçları korkuttu. Sağlığı düzeltmesi gereken göğüs implantı, kalça protezi veya kalp pillerinin sağlığı daha kötü hale getirdiği, çoğu zaman ölümcül vakalarla sonuçlandığı ortaya çıktı.

ALMANYA’da ‘Süddeutsche Zeitung, WDR ve NDR Radyoları ile Uluslararası Araştırmacı Gazetecilerden oluşan 250 gazeteci implantların etkilerini araştırdı. ‘İmplant Dosyası’ adı altında yapılan incelemelerde hatalı göğüs implantı ya da kalça protezi ile kalp pillerinin insanların sağlığını düzeltmek yerine tamamen bozulmasına, sakatlanmalara ve ölümle biten vakaların yaşanmasına neden oluyor. Nedeni ise tıbbi malzemelerin yeteri kadar test yapılmadan piyasaya sürülmesine izin verilmesi ve gevşek kontroller.

1 YILDA 14 BİN SAKATLANMA VE ÖLÜM
Araştırma sonuçlarına göre son 10 yılda ABD’de hatalı tıbbi malzeme yüzünden 80 bin insan hayatını kaybetti. Almanya’da 2017 yılında 14 bin sakatlanma ve ölüm vakası yaşandı. Gerçek sayı ise çok daha yüksek. Çünkü vakaların çoğu kayda geçmiyor. Almanya’da 3 bin civarında göğüs implantı, dokularda ciddi bozulmalar sonucu yeniden çıkarıldı. Bunun sadece 141’i kayda geçti.

YASALAR SERTLEŞSİN
Alman Sağlık Sigortaları AOK Başkanı Martin Litsch, araştırma sonuçları üzerine yaptığı açıklamada hasta haklarının güçlendirilmesini ve yasaların sertleştirilmesini talep etti. “AB genelinde 2017 yılında çıkan tıbbi ürün düzenlemeleri yetersiz” diyen Litsch, bir Avrupa ülkesinde o tıbbi ürün için verilen iznin tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olmasını eleştirdi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da tıbbi ürünlerde daha fazla şeffaflık sağlamak amacıyla kayıt merkezleri kurulması yönünde çalışma başlatacaklarını söyledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (27.11.2018) 2
Yorumları Göster
Yorumları Gizle