GeriAvrupa Butzbach’ta tarihi adım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Butzbach’ta tarihi adım

Butzbach’ta tarihi adım
refid:29651630 ilişkili resim dosyası

Frankfurt yakınlarındaki Butzbach kasabasında Antakya Aziz Petrus ve Paulus Cemiyeti, kilisesine kavuşmak için gün sayıyor.

1960’lı yıllarda işçi göçü kapsamında Butzbach’a Antakya bölgesinden gelen Hıristiyan vatandaşlarımızın oluşturduğu beşyüz üyeli Aziz Petrus ve Paulus Cemiyeti kiliseleri, Butzbach’ın hemen girişinde 3 bin 500 metrekarelik bir alanda yapılıyor.

Kilisenin yapımını mimar Osman Toptaner üstlendi. Bin 600 metrekare kullanım alanına sahip olacak Ortodoks Kilisesi’nin tamamlanabilmesi için 450 bin Euro’ya daha ihtiyaç duyuluyor.

BAŞKONSOLOS EKİCİ DE AÇILIŞTA

Kilisenin kaba inşaatı açılışına, Papaz İsaak Barakat, Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, Hessen Eyalet Meclisi Başkanı Norbert Kartmann (CDU) ile Butzbach Belediye Başkanı Michael Merle’nin aralarında bulunduğu konuklar katıldı.

Butzbach’ta tarihi adım


Hessen Eyalet Meclisi Başkanı Norbert Kartmann, Almanya’nın başka bölgelerinde kiliseler birer birer kapanırken Butzbach’ta büyük bir kilise yapılmasının dikkate değer olduğunu söyledi.

Butzbach’ta tarihi adım


Cemiyet Başkanı Yusuf Fırsatbul, kiliseyi yaptırmalarının tarihi bir adım olarak niteledi. ‘Hayalimiz nihayet gerçek oluyor’ diye konuşan Fırsatbul, Papaz Fayez’in arsayı 15 yıl önce satın aldığını anlattı.

Fırsatbul, “Burada gerçekleşen çok özel bir oluşum. Bir kültür merkezi, uluslararası öneme sahip bir buluşma merkezi. Toplumsal ve sosyal birlikteliğine çok önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Fırsatbul kilisenin tamamlanması için bağış çağrısında da bulundu.

Butzbach’ta tarihi adım


Aziz Petrus ve Paulus Cemiyeti Ortodoks Kilisesi puzzle haline getirilen resimlerinin satışından yaklaşık 70 bin Euro elde edildi.

Almanya’da Ortodoks Kiliseleri ilk kez 1970’li yıllardan itibaren açılmaya başlandı.

Ülkede yaklaşık 10 bin Rum Ortodoks Kilisesi mensubunun yaşadığı tahmin ediliyor.

Butzbach’ta tarihi adım


Yorumları Göster
Yorumları Gizle