GeriAvrupa ‘Bu yumurta insanları bir araya getirdi’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Bu yumurta insanları bir araya getirdi’

‘Bu yumurta insanları bir araya getirdi’

Yeni Zelanda’daki saldırı sonrası İslam karşıtı açıklamalar yapan Avustralyalı siyasetçinin kafasında yumurta kıran Will Connolly, eyleminin sebebini anlattı. Connolly “Bu yumurta insanları bir araya getirdi” dedi.

YENİ Zelanda’nın Christchurch kentinde 15 Mart günü Cuma namazı sırasında iki camiye yapılan silahlı saldırı sonrası gerçekleştirdiği eylemle dünya çapında ‘yumurta çocuk’ olarak tanınan Avustralyalı Will Connolly olay sonrası ilk kez televizyon ekranlarındaydı. 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Avustralyalı Senatör Fraser Anning’in İslam karşıtı açıklamalarını protesto eden Connolly, siyasetçinin kafasında yumurta kırarak protesto eylemi gerçekleştirmişti. “Yaptığımın doğru olmadığını biliyorum, ancak bu yumurta insanları bir araya getirdi ve kurbanlar için 10 binlerce dolar bağış toplandı” diyen 17 yaşındaki Connolly, dikkatlerin kendisine çevrilmesinden utandığını belirtti.

57 BİN DOLAR TOPLANDI
‘Yumurta çocuk’, Senatör Anning’in Christchurch saldırısıyla ilgili olarak Müslümanları suçlayıcı ifadelerini protesto ettikten sonra siyasetçi tarafından defalarca tokatlanmış ve korumaları tarafından yere yatırılmıştı. Polisin ‘fiili saldırı’ olarak değerlendirdiği eylem sonrası, Connolly’nin ‘mahkeme masraflarının karşılanması’ ve ‘daha fazla yumurta satın alabilmesi’ için internette başlatılan bağış kampanyasında şu ana kadar yaklaşık 57 bin dolar toplandı. Connolly, bu paranın Christchurch saldırısında hayatını kaybeden kişilerin ailelerine bağışlanacağını açıklamıştı. Genç Avustralyalı, ayrıca Türkiye’de tatil ve Kanada ile Galler’de ömür boyu ücretsiz bira gibi teklifleri de nasıl değerlendireceğini düşünecek vakit henüz bulamadığını belirtti.

GENSORU ÖNERGESİ VERİLECEK
Avustralyalı senatör, “Yeni Zelanda’da akan kanın gerçek nedeni öncelikle Müslüman fanatiklerin ülkeye göç etmesine izin veren göç programıdır” ifadesini kullanmıştı. Avustralya parlamentosu, bu ifadeler sonrası ‘yumurta çocuğun’ hedefi olan siyasetçi hakkında gensoru önergesi vermeye hazırlanıyor. Hükümet ve muhalefetin ortak kararı ile tasarlanan ve gelecek hafta oylanacak önergenin her iki kamaradan da geçmesi bekleniyor. Anning’in görüşlerinin ülkedeki 226 milletvekilinin düşüncesini yansıtmadığının altını çizen partiler, bu sembolik girişimin bir mesaj vermesini diliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle