Bu yangının arkasında

Taner TÜZÜN / BAVYERA
13.12.2014 - 09:57 | Son Güncelleme:

Nürnberg’de önceki gece mültecilerin kalması için hazırlanan üç binada yangın çıktı. Olay yerini inceleyen Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, “Bunun bir kundaklama olduğu açık. Yangının arkasında aşırı sağ olabilir” dedi.

ALMANYA'nın Bavyera Eyaleti'nde Nürnberg'e bağlı Vorra köyünde perşembe gecesi aynı yerdeüç binada yangın çıktı.

70 mültecinin kalması için hazırlanan restoran, samanlık ve konuttan oluşan binalarda önceki gece saat 22.00’de çıkan yangını itfaiye ekipleri iki saatlik bir çalışmanın sonucunda söndürdü. Restorasyon çalışmaları nedeniyle binalarda kimse kalmadığı için can kaybı yaşanmadı. 700 bin Euro maddi hasarın olduğu tahmin edilen binalara 1 hafta sonra mülteciler yerleşecekti.

Yangını çıkaranların, binanın duvarına gamalı haç çizip Almanca “Kein Asylat in Vorra” (Vorra’da mülteci yurduna hayır) yazdığı görüldü.

Polis sözcüsü Robert Sandmann, kundaklama üzerinde durduklarını ve bu yönde delil topladıklarını açıkladı.

Orta Frankonya Polis Müdürü Johhan Rast ile birlikte olay yerini ziyaret edip bilgi alan Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, şunları söyledi: “Bunun bir kundaklama olduğu açık. Gamalı haç çizimleri yangının arkasında aşırı sağın olabileceğini gösteriyor. Zanlıları yakalamak için tüm gücümüzle çalışacağız. İlticacı yurtlarında güvenlik önlemlerini artıracağız. Biz, sabıkası olanları sıkı takip ediyoruz. Bu açıkça bir yabancı düşmanlığı belirtisidir. Buna rağmen Bavyera göçmenler için en güvenli eyalettir.”

Federal hükümet Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz ise olayın bir an evvel aydınlatılmasını istedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı