GeriAvrupa Brüksel zirvesi Merkel’i rahatlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brüksel zirvesi Merkel’i rahatlattı

Brüksel zirvesi Merkel’i rahatlattı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, siyasi kaderine yön verecek Brüksel’deki AB zirvesinde ortak bir metnin kabul edilmesinin iyi bir mesaj olduğuna inandığını söyledi. Merkel, “Yoğun tartışmalardan sonra AB için en önemli konuda ortak bir metnin kabul edilmesinin iyi bir mesaj olduğuna inanıyorum” dedi.

ORTAK bir Avrupa iltica sistemine ilişkin beş mevzuatta ‘az veya çok’ anlaşma sağlandığını, ancak henüz iki mevzuat konusunda anlaşmanın eksik olduğunu ifade eden Merkel, “Farklı bakış açılarını aşmak için daha çok şey yapılması gerekiyor. Ancak bugünkü günden sonra çalışmayı sürdürebileceğimiz konusunda iyimserim” dedi.
Üzerinde anlaşma sağlanan ortak metne değinen Merkel, AB dışındaki sığınmacılara ilişkin AB’nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve bu alanda çalışma yapan uluslararası organizasyonlarla çalışılacağını ve uluslararası hukuka uyulacağını belirtti. Merkel, kendisinin bu alanda Afrika ülkeleriyle birlikte çalışılması gerektiğine önem verdiğini anlattı.
‘İkincil sığınmacı hareketleri’ olarak nitelendirilen AB ülkelerinde bulunan sığınmacıların durumunun da ele alındığını belirten Merkel, “Herkesin kurallara uyması gerekiyor. Bundan dolayı bu konunun düzenlenmesi ve kontrol altına alınması gerektiği tespit edildi” diye konuştu.
Merkel, hiçbir sığınmacının, iltica sürecinden geçmesi konusunda AB’de veya Schengen Bölgesi’nde herhangi bir ülkeyi seçme hakkının bulunmadığını vurguladı.
Diğer taraftan sığınmacıların ilk ayak bastıkları ülkelerle dayanışma gösterilmesi gerektiğini ifade eden Merkel bu konuda çok tartışmaların yaşandığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle