GeriAvrupa Bosna Hersek AB yolunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bosna Hersek AB yolunda

Bosna Hersek AB yolunda
refid:28282251 ilişkili resim dosyası

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Mart ayında yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında, Bosna Hersek'in AB aday ülke statüsü için gereken İstikrar ve Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başlaması için öneride bulunacağını söyledi.

Mogherini, Bosna Hersek'teki temasları kapsamında başkent Saraybosna'da Arsaevi müzesinde gazetecilerle bir araya geldi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi tarafından ülkenin AB'ye yönelim ve bu yolda reformların yapılması için ortak bildirinin imzalanması ve bu bildirinin de parlamento tarafından kabul edildiğini anımsatan Mogherini, bu gelişmeden dolayı Bosna Hersek için İstikrar ve Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başlaması önerisinde bulunacağını bildirdi.

"TARİHİ BİR OLAY"

Aralık ayından itibaren Bosna Hersek'te önemli gelişmelerin yaşandığını ve yaşanan gelişmeleri de "tarihi" olarak nitelendiren Mogherini, "Beraberinde getirdiği tüm risklerle birlikte bu gerçekten tarihi bir olay. Ancak, geçmişte yaşanan siyasi durgunluklar bir daha yaşanmamalı. Bosna Hersek, Avrupa geleceğine sahiptir, büyüme ve istihdama odaklanması kapsamında reform ve sosyo-ekonomik süreçlerini aksamadan yapmalıdır" diye konuştu.

Mogherini, Bosna Hersek ziyareti kapsamında, ülkenin Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri, parlamento temsilcileri, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda ile bir araya geldi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle