GeriAvrupa Boris’in gözü başbakanlıkta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boris’in gözü başbakanlıkta

Boris’in gözü başbakanlıkta
refid:26977159 ilişkili resim dosyası

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın gelecek yıl gerçekleştirilecek genel seçimlerde milletvekili adayı olmak istediğini açıklaması İngiltere’nin gündemine yerleşti. İngiliz basını popüler belediye başkanının başbakan David Cameron’ın yerini almak için hazırlıklara başladığını iddia etti.

Johson’ın Sunday Times gazetesine verdiği bir röportajda “Cv’sini güçlendirmek ve kendisini göstermek için” belediye başkanlığı yaptığını ve “Elde ettiği yöneticilik deneyimi sayesinde artık daha büyük sorumluluklar almaya hazır olduğunu” söylemesi “Başbakanlıkta gözü olduğu” yönündeki iddiaları kuvvetlendirdi.

İngiliz analistler, Johnson’ın röportajda sarf ettiği bu sözlerin “başbakanlık ya da en azından Muhafazakar Parti Başkanlığı’nı David Cameron’dan devralmak istediğinin açık bir göstergesi olduğunu” iddia etti.

Osmanlı Dahiliye Nazırı Ali Kemal’in torununun oğlu olan Johnson her fırsatta “Parti başkanlığını David Cameron’dan çalmaya çalışmadığını” belirtse de, belediye başkanına yakın kaynaklar İngiliz basınına yaptıkları açıklamalarda “Boris Johnson Cameron’ın ayağını kaydırmaya çalışmıyor ancak başbakan genel seçimlerde başarısız olur ve istifasını verirse onun yerini alabilmek için meclise girmek istiyor” dedi.

100 MİLLETVEKİLİ BORİS İÇİN AYAKLANMA ÇIKARTACAK

İngiliz Daily Mail gazetesi ise Muhafazakar Parti’den kaynaklara dayandırdığı bir haberde yaklaşık 100 milletvekilinin genel seçimlerden sonra David Cameron’ı istifaya zorlayıp Boris Johnson’ı parti lideri ilan etmek için çalışmalara başladığını iddia etti.

Gazete, özellikle Cameron’ın seçimlerden sonra Liberal Demokrat Parti ile yeni bir koalisyon kurmaya kalkması durumunda Johnson destekçisi milletvekillerinin harekete geçeceğini ve ana muhalefetteki İşçi Partililer ile birlikte hükümetin Yürütme Programını veto edip Cameron’u istifaya zorlayacağını belirtti.

Boris Johnson iddialara yanıt vermekten kaçındı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle