GeriAvrupa Bombalı saldırının mağdurları dinlenilmeye devam edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bombalı saldırının mağdurları dinlenilmeye devam edildi

Bombalı saldırının mağdurları dinlenilmeye devam edildi
refid:28066961 ilişkili resim dosyası

Almanya'da, 8'i Türk, 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili görülen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında, 9 Haziran 2004'te, Köln'de, Türkler'in yoğun olarak bulunduğu Keup Caddesi'nde düzenlenen bombalı saldırının mağdurları dinlenilmeye devam edildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde devam eden davanın 178. duruşmasında dinlenen bir tanık saldırıyı gerçekleştirenlerin terör örgütü üyeleri Uwe Böhnhardt ile Uwe Mundlos'tan birisi olduğunu söyledi. Böylece ilk kez bir tanık zanlıları saldırı anında gördüğünü bildirmiş oldu.

63 yaşındaki tanık kişi, iki teröristin 2011 yılında fotoğraflarını ilk kez televizyonda görünce hemen kafasında saldırının canlandığını ifade ederek, saldırganların o gün elleriyle sürdükleri bisikleti temkinli kullanmaları nedeniyle dikkatini çektiğini belirtti.

2004 yılındaki saldırıdan sonra olayın görüntüleri ortaya çıkmış zanlılar bir türlü bulunamamıştı.

NSU davasının 179. duruşmasında saldırıda yaralanan Seher K, Ercan K, Zarife K, Berfin K. ve Marco G. tanık olarak dinlenecek.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu. Söz konusu gazete kupürleri ile örgüte ait bazı eşyalar da bu hücre evinde bulunmuştu.

NSU davası ise 6 Mayıs 2013'te Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülmeye başlamıştı. NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan Zschaepe, tutuklu yargılandığı davada susma hakkını kullanıyor. Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklık yaptıkları öne sürülen 4 sanık daha yargılanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle