GeriAvrupa Birleşik Krallık’ta da oylama başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birleşik Krallık’ta da oylama başladı

Birleşik Krallık’ta da oylama başladı

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da yaşayan Türk vatandaşı seçmenler, Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimleri için cumartesi günü oy kullanmaya başladı.

İNGİLTERE ve Galler’de yaşayan seçmenler ulaşım kolaylığı nedeniyle Londra’yı, Kuzey İrlanda ve İskoçya’da yaşayan seçmenler de İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki Türk başkonsolosluğunu tercih etti. Birleşik Krallık çatısı altındaki ülkelerde seçmen kütüğüne kaydı bulunan Türki vatandaşlarının oy verme işlemi 19 Haziran salı günü sona erecek.

Londra ve Edinburgh’da oy verme işlemleri yerel saatle 09.00- 21.00 arası yapılıyor. . Seçmenlerden bazıları Londra’nın batısındaki Olympia Konferans Merkezi ile İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki Edinburgh Başkonsolosluğu çalışma ofisinde kurulan sandıklarda oyunu kullandı. Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, eşi Esra Bilgiç de Olympia’daki seçim merkezine gelerek oyunu kullandı.

BU DA DEMOKRASİNİN BAYRAMI
Büyükelçi Bilgiç, “Bir bayram sevinci yaşıyoruz. Bu da demokrasinin bayramı, demokrasinin şöleni, onun için böyle bir çifte bayram havasında geçiyor. Çok önemli. Onun için ben bu vesileyle tüm vatandaşlarımıza demokratik haklarını kullanmalarını, gelip oylarını vermelerini istiyorum. Bu vesileyle sizin aracılığınızla böyle bir çağrıda bulunuyorum” dedi.
Büyükelçi Abdurrahman- Esra Bilgiç’in seçim merkezinden çıkışında, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin ile Müsteşar Cem Işık eşlik etti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle