Bir tek CDU ‘Hayır’ dedi!

CİHAN
24.07.2015 - 11:09 | Son Güncelleme:

Yeşiller Partisi, SPD ile FDP’nin de desteğini alarak, Aşağı Saksonya’da yaşayan yabancıların da seçme ve seçilme hakkı için Bundesrat’a yasa değişikliği için girişimde bulundu. Öneriye bir tek CDU ‘Hayır’ dedi.

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi, Almanya ve AB vatandaşları dışında eyalette yaşayanlara yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verilmesini onayladı. Yeşiller Partisi’nin girişimleri ile hazırlanan öneriye, koalisyon ortağı SPD ile FDP de destek verdi. Öneriye destek vermeyen tek parti ise CDU oldu. Eyalet meclisinde yabancıların yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkına kavuşmasını sağlayacak tasarının uygulanabilmesi için Federal Konsey olarak bilinen Bundesrat’ta gerekli yasa değişikliği yapılması amacıyla girişimde bulunuldu.

DEĞİŞİKLİK YAPILMALI

Aşağı Saksonya Sosyal İşler Bakanı Cornelia Rundt (SPD) konuyla ilgili die Welt Gazetesi’ne yaptığı açıklamada en iyi uyumun katılımla olabileceğine söyledi. Rundt, “Hiç kimsenin yabancıları yerel seçimlerden uzak tutmaya hakkı yok. Bu zamana kadar yerel seçimlere aktif ve pasif olarak sadece Almanlar ve AB vatandaşları katılıyordu” dedi. Bakan, yabancıların da oy kullanması için gerekli kanuni değişikliğin yapılması gerektiğini söyledi.

DEMOKRASİ ZAAFI KALKACAK

Yeşiller Partisi Aşağı Saksonya Eyalet Milletvekili Belit Onay da seçme ve seçilme hakkı için Federal Konsey’de (Bundesrat) başlatılan yasa inisiyatifine birçok eyaletin katıldığını açıkladı. Kendi hazırladıkları önergeye Aşağı Saksonya hükümetinin de destek verdiğini hatırlatan Onay, “Bu değişiklik Aşağı Saksonya Eyaleti’nde başta Türk ve Rus vatandaşları olmak üzere yaklaşık 175 bin insana oy hakkı verecektir. Böylece Almanya’daki önemli bir demokrasi zaafını ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

Almanya’daki AB vatandaşı olan yabancılara bu hakkın tanınmasıyla hukuki engellerin kalkmadığını söyleyen Onay, özellikle CDU ve CSU’nun buna siyasi ve dışlayıcı sebeplerden dolayı karşı çıktığını söyledi. Aşağı Saksonya’da daha öncede mecliste bulunan SPD, Yeşiller, CDU ve FDP’nin desteğiyle Türklere yönelik haksız vize uygulamasının kalkması onaylanmış ve gerekli kanuni değişikliğin yapılması için Federal Konsey nezdinde girişimlerde bulunulmuştu.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı