Bir tankınız olsun ister miydiniz?

Birce BORA / LONDRA
30.01.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

İngiltere ordusu hükümetin yaptığı bütçe kesintileri ile başedebilmek için elindeki bazı araç, arazi ve binaları satışa çıkarttı. Satışa çıkartılan ordu malları arasında tanklar, zırhlı ambulanslar, uçuş simülatörleri, mayın tarayıcılar ve asker üniformaları da bulunuyor.

İşte ordunun satışa çıkarttığı bazı mallar ve satış fiyatları:

-Scimitar silahlı keşif aracı: 39 995 sterlin

Bu hafif tank dizelle çalışıyor ve içindeki kapalı havalandırma sistemi ile kimyasal ya da biyolojik saldırılara karşı tam koruma sağlıyor. Üzerindeki tüm silahlar çıkartılarak satılacak olan tankı satın almak isteyen yabancılar yine de İngiltere ordusuna uzman lisansı taşıdıklarını göstermek zorunda kalacak.

-Samaritan cephe ambulansı: 55 bin sterlin

Bu zırhlı cephe ambulansı ayakta seyahat edebilen 8 , sedyede yatan 3 yaralının yanı sıra bir tıp görevlisi, bir asker ve bir de sürücü taşıyacak şekilde tasarlanmış. Samaritan saatte 80 km hıza ulaşabiliyor. Sadece 50 tane üretilen bu araca koleksiyonerlerin büyük ilgi göstereceğine inanılıyor. Satıştan önce ambulansın üzerindeki savunma amaçlı duman dağıtma makinesi sökülecek.

-Tristar kargo uçağı uçuş simulatörü- Teklifle belirlenecek

Bu uçuş simulatörünü oldukça düşük bir fiyata satın almak mümkün. Ancak simülatörü satın alan kişinin onu monte edilmiş olduğu duvarı yıkarak taşıması ve daha sonra ordunun ofis olarak kullanmayı planladığı bir binada bulunan bu duvarı yeniden inşa ettirmesi gerekiyor.

-HMS Walney mayın taracıyı- Teklifle belirlenecek

Bu gemi tam teşekküllü bir mayın tarayıcı ve 1993 yılından 2010 yılına dek su altındaki mayınların yerini tespit etmekte ve bu patlayıcıları imha etmekte kullanıldı. 450 ton ağırlığındaki gemi 34 kişilik bir mürettebat taşıyabiliyor.

-Land Rover jip – 10 bin 250 sterlin

Orduya ait ve haki renkteki bu jiplerin koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekmesi bekleniyor.

-Foden kurtarma aracı – 10 bin sterlin

Foden, üzerine monte edilmiş olan vinçle 12.5 ton kaldırabiliyor.

-Caterpillar yol grayderi- 127 bin 500 sterlin

15 tonluk bu aracın “mükemmel” durumda olduğu belirtiliyor.

Ordu ceketleri 12- 40 sterlin

Ordu ikinci el kamuflaj desenli ceketler de satıyor. Tüm ceketlerin cephede askerler tarafından giyildiği garanti ediliyor. Ceketlerin bir çok bedeni bulunuyor.

-Assault 95 postal 15-50 sterlin

Ordu askerler için yaptırdığı postalları da satıyor. Postalların ilk anda oldukça rahatsız olduğu ancak zamanla yumuşadığı belirtiliyor. Postalların çöl koşullarında kullanılmak için özel üretilmiş versyonları da satılıyor.

-De Havilland Vampire savaş uçağı – Teklifle belirlenecek

İngiltere’nin ilk tek motorlu savaş uçağı da satılık. Ancak motoru çıkartılmış olan bu uçağın yeniden uçacak hale getirilmesine imkansız gözü ile bakılıyor. Uçağı dekor amacıyla kullanmak isteyen bir koleksiyonerin alacağına inanılıyor.

Ordunun satışa çıkarttığı tüm mal, ekipman ve araçlar ordunun ilgili birimlerinden ya da ex.mod. com isimli internet sitesinden satın alınabilecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı