GeriAvrupa Binlerce mülteci, Münih'e akın etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Binlerce mülteci, Münih'e akın etti

Binlerce mülteci, Münih'e akın etti
refid:30004905-spot ilişkili resim dosyası

Ülkelerindeki iç karışıklıklar ve çatışmalardan kaçan binlerce Suriyeli ve Afgan mülteci, hafta sonunda Almanya’nın Münih kentine ulaştı. Mültecileri Münih’te yardımsever vatandaşlar yiyecek, içecek ve giyeceklerle karşıladı. Mülteciler, daha sonra mülteci kayıt merkezlerine gönderildi. Tehlikeli yolculuk yaptıklarını anlatan mülteciler, Macaristan’da maruz kaldıkları tutumdan şikayetçi oldu.

Macaristan'da durmak istemeyen ve yollara düşen binlerce mülteci, Avusturya üzerinden Almanya’nın Münih kentine ulaşmayı başardı. Cumartesi günü çoğu Suriye ve Afganistan olma üzere yaklaşık 7 bin mültecinin Avusturya sınırından trenlerle Münih Ana Tren Garı'na geldiği bildirildi. Gece de mülteci akını devam ederken yaklaşık 2 bin mültecinin Almanya’ya geldiği açıklandı. Pazar günü de Salzburg üzerinden yaklaşık bin mültecinin Münih’e gelmesi beklendi.

Binlerce mülteci, Münihe akın etti

Özellikle Cumartesi günü Münih Ana Tren Garı tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Çok sayıda vatandaş, ülkeye gelen mültecileri karşıladı ve onlara yardımcı oldu. Yiyecek, içecek, giyecek ve oyuncak dağıtmak için hazırlıklarını yapan vatandaşlar, mültecileri güler yüzle karşıladı.

MÜLTECİLER MACARSİTAN’DA YAŞADIKLARINI ANLATTI

Suriyeli bir mülteci, Türkiye’den yola çıktığını Yunanistan, Sırbistan, Makedonya ve Macaristan üzerinden Almanya’ya geldiğini söyledi. Yolda çok büyük tehlikeler atlattıklarının altını çizen mülteci, Macaristan’da çok yorulduklarını aktardı. Suriyeli mülteci yaşadıklarını şöyle anlattı: "Macaristan polisi çok pis, çok çok çok şikayet var. Yani yemek vermediler, su vermediler. Ne söyleyeyim? Macarsitan hiç rahat değil. Macaristan’da 10 gün kaldım."

Basın bensuplarına konuşan diğer mülteciler de Macaristan’da çok kötü şeyler yaşadıklarını belirtti. Yiyecek, içecek bulamadıklarını anlatan mülteciler, çok tehlikeli yolculuğun sonunda bitkin düştüklerini ifade etti. Mülteciler, daha sonra mülteci kayıt merkezlerine gönderildi.

Binlerce mülteci, Münihe akın etti


YARDIMSEVER ALMANLAR, HAZIRLIKLI VE GÜLER YÜZLE MÜLTECİLERİ KARŞILADI

Münih’te yaşayan Martina Neumann şu açıklamaları yaptı: "Kurulan Facebook grubuna katıldım. Burada yaklaşık 5 bin yardımsever, Münihli yetkililere yardımcı olmak istiyor. Ben de yardım etmek istiyorum. Şimdi buraya Macaristan’dan gelen insanları selamlamaya ve yapılacak bir şey olup olmadığına bakmaya geldim."

Yardımsever vatandaşların organize işlerinden sorumlu basın sözcüsü Colin Turner, mültecilerin Münih’e gelmesine sevindiklerini söyledi ve onlarla ilgilenecek kapasiteleri olduğunu kaydetti. Polisin gelen mültecileri kayıt altına aldığını ve sağlık ekiplerinin onları kontrol ettiklerini, kendilerinin ise onlara yiyecek, içecek ve giyecek dağıttıklarını dile getirdi.

Binlerce mülteci, Münihe akın etti

Yeşiller Partisi Bavyera Fraksiyon Başkanı Margarete Bause ise Macaristan’daki mültecilerin Almanya’ya girmesiyle 'çok rahatladığını' ifade etti. Bause, insanların Münih’te güzel bir şekilde koordine edilmesine sevindiğini söyledi. Radyo ve televizyon kanallarından mülteci akını olacağını duyduklarını söyleyen Vision Eğitim Merkezi çalışanları Koray Sayın ve Emre Bostancı, listelere isimlerini yazdırdıklarını ve ihtiyaç duyulduğunda yardım edeceklerini ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle