GeriAvrupa Mahkeme kararına itiraz etmeyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahkeme kararına itiraz etmeyecek

Mahkeme kararına itiraz etmeyecek

AfD’yle ilgili çalışanlarına göndediği mektupla tepki çeken Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), mahkemenin, ‘inceleme vakası’ kavramanı hukuka aykırı bulma yönündeki kararına itirat etmeyeceğini açıkladı.

BfV, Köln İdari Mahkemesi’nin, AfD’yi takibe almak için kullandığı ‘inceleme vakası’ kavramanı hukuka aykırı bulma yönünde 26 Şubat’ta aldığı kararı temyiz için bir üst mahkemeye taşımayacağını açıkladı. İstihbarattan edinilen bilgiye göre, partiyle mahkeme önünde kavga etmek yerine, partinin sağı kanadı ile gençlik örgütünü izlemeye konsantre olmak istendiği için böylesi bir karar alındı.
İç istihbarat, AfD’yi, takip altına almak için 15 Ocak’ta ‘inceleme vakası’ olarak ilan etmişti. AfD, istihbaratın inceleme kararından vazgeçmesi için Köln İdari Mahkemesi’ne ivedilikle karar vermesi için dava açmıştı. Mahkeme de AfD’yi haklı bulmuştu. Bu durumda artık istihbarat kamuoyu önünde AfD’yi ‘inceleme vakası’ olarak nitelendiremeyecek.

ÇALIŞANLARA MEKTUP
Öte yandan BfV, çalışanlarını AfD’yle ilgili uyardı. Üç bin çalışanına mektup gönderen istihbarat yönetimi, çalışanları arasında AfD üyesi olan veya AfD üyeleriyle ilişkisi olanların bu durumu saklamamalarını ve güvenlik birimlerine bilgi vermesini istedi.
Çalışanlara gönderilen mektup en çok AfD yönetimini kızdırdı. AfD Sözcüsü Jörg Meuthen, BfV Başkanı Thomas Haldenwang’ı sert dille eleştirdi: “Haldenwang, eski Doğu Almanya’nın istihbarat teşkilatı Stasi yöntemlerini uyguluyor. Federal hükümet adına Anayasayı Koruma Teşkilatını kullanıyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle