GeriAvrupa Berlin’de camiyi kundakladılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin’de camiyi kundakladılar

Berlin’de camiyi kundakladılar

Almanya’nın başkenti Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Koca Sinan Camisi yakılmak istendi. Camların kırılarak içeriye yanıcı madde atıldığını belirten Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, “Burada kundaklamadan bahsedebiliriz. Bunda şüphe yok” dedi.

BERLİN’in Reinickendorf ilçesinde bulunan caminin din görevlisi Bayram Türk, saat 02.00 civarında camide yangın çıktığını öğrendiğini belirterek “Evden buraya geldiğimde caminin çay ocağı ve girişi yanıyordu. İtfaiye gelip yangına müdahale etmeye başlamıştı” dedi.

İki kişinin camiye yanıcı madde atanları gördüğünü ifade ettiklerini söyleyen Türk, “Yüzleri kapalı, üç kişi oldukları ve yanıcı maddeyi atıp hemen kaçtıkları söylendi” diye konuştu.
Türk, caminin yangın nedeniyle kullanılmaz halde olduğunu kaydetti.
Berlin polisinden yapılan açıklamada, çay ocağının giriş kapsındaki camın kırılmasından dolayı camiye saldırı düzenlendiğinin varsayıldığı ifade edildi.

BAŞKONSOLOS: HİÇ ŞÜPHE YOK
Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, saldırıya uğrayan camiyi ziyaret edip, cami derneği yöneticilerinden bilgi aldı. Başkonsolos Çelik, camların kırılarak camiye yanıcı madde atıldığını belirterek “Burada kundaklamadan bahsedebiliriz. Bunda şüphe yok” dedi.
Bu olayın hain bölücü terör örgütünü veya yabancı düşmanlığını akla getirdiğine işaret eden Çelik, “Son dönemde yaşadığımız olaylarda daha ziyade PKK terör örgütünün böyle bir faaliyeti olduğunu görebiliyoruz veya düşünebiliyoruz” diye konuştu.

Berlin’de camiyi kundakladılar

‘KÖTÜ BİR ÖRNEK OLACAK’
Alman makamlarının bu olayları araştırmasını isteyen Çelik, şunları kaydetti:
“Burada Alman makamlarının bu olayı çok ciddiye alıp araştırmaları gerekir. Bize geri dönüş bir yana bu işi hakikaten sonuçlandırıp bu kişileri mahkemelere sevk edilmeleri lazım ki örnek olmasın. Çünkü bu maalesef kötü bir örnek olarak devam edecektir. Onun için hızlı bir şekilde mahkemelerin yapılıp böyle kişilere gözdağı verilmesi lazım. Bu bir ibadethane. İbadethane yakmanın bir bedeli olması lazım. Böyle kolay bir şey değil bu. Onun için burada da Alman dostlarımızın bunu çok ciddi bir şekilde takip edeceğini umuyoruz.”

ENDİŞE DUYUYORUZ
Çelik, Almanya’da yaşayan vatandaşların artan cami saldırılarından endişe duyduklarının hatırlatılması üzerine, “Bu tabii terörün bir parçası, insanlara korku salabilmektir. İnsanları korkutmak ve rahatlarını bozmak. Biz tabii Türk milleti olarak terörden yılmayız. Bu şekilde bizi, vatandaşlarımızı, buradaki yiğit insanlarımızı korkutamayacaklar. İlk fırsatta yeniden namazlarını kılacaklar, işlerini halledecekler, bu bölgede yaşayacaklar. Bunu yapan kişilerin yakalanması daha önemli. Teröre karşı iş birliği çerçevesinde bizim bütün dostlarımızın bu konuda bize destek vermesini istiyoruz. Bunu siyasi bir faaliyet olarak nitelendirmek mümkün değil. Bunun terör faaliyeti olduğunu herkesin açıkça konuşması lazım” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle