Berlin, uyuşturucu satılmasına izin vermeyecek

BERLİN / CİHAN
06.01.2015 - 14:51 | Son Güncelleme:

Almanya'nın Berlin Eyaleti İçişleri Senatörü Frank Henkel, uyuşturucu satışına yasal olarak izin verilmesine kesinlikle karşı çıktı. Uyuşturucular arasında sınıflandırma yapılmasına da itiraz eden Henkel "Tüm uyuşturucular tehlikelidir" dedi.

Frank Henkel eyalette yeniden alevlenen “Hafif etkili uyuşturucu satışı serbest bırakılsın“ şeklindeki taleplere karşı kesin tavrını ortaya koydu. Senatör Henkel, "Uyuşturucu satışının yasallaşmasına kesinlikle karşıyım. Uyuşturucular arasında hafif ya da ağır gibi tanımlamalar yapılmasına da itirazım var, zira uyuşturucunun hafifi ağırı olmaz. Tüm uyuşturucular tehlikelidir" dedi.

Hint keneviri, esrar gibi uyuşturucu maddelerin satışına yasal olarak izin verilemeyeceğini, bunun yanlış bir yol olduğunu söyleyen Hıristiyan Demokratik Birlik (CDU) partili senatör, "Tüm uyuşturucular sağlık için büyük tehlike teşkil eder. İnsanlar uyuşturucu kullanmaya önce hafif uyuşturucu denilen esrar ile alışıyor. Bu yüzden esrarın ve diğer uyuşturucuların yasal olarak satılmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

GEÇEN YIL UYUŞTURUCUDAN BİN 2 KİŞİ ÖLDÜ

Berlin’de uyuşturucu satışının serbest bırakılmasına yönelik tartışmalar kentin Kreuzberg semtindeki Görlitzer Park’ta son iki yıldır kaçak uyuşturucu ticareti yapılması ve bunun önüne geçmek için Kreuzberg’te bir “Coffee-Shop“ açılmak istenmesiyle yeniden gündeme geldi.

Henkel, kaçak satışı engellemeye çare olarak Coffee-Shop önerilmesini doğru bulmadığını söyledi ve Görlitzer Park’ta uyuşturucu satışının önüne geçmekte kararlı olduğunu vurguladı.

Parkın satıcılardan temizleneceğini belirten Henkel, “Hem satıcılar hem de kullanıcılar, haklarında soruşturma açılacağını bilerek hareket etsinler“ diye seslendi.

Öte yandan uyuşturucuyla mücadeleye yönelik tüm çabalara rağmen Almanya’da uyuşturucudan ölenlerin sayısında artış kaydedildi. Federal Asayiş Dairesi’nin açıkladığı istatistiki sayılara göre Almanya’da geçen yıl bin 2 kişi uyuşturucu sebebiyle öldü Bir önceki yıl bu sayı 944 olarak kayıtlara geçmişti.

Federal Hükümet’in Uyuşturucuyla Mücadele Sorumlusu Marlene Mortler uyuşturucudan ölenlerin ortalama yaşının son 15 yılda giderek arttığını, ortalama yaşın geçen yıl itibarıyla 38’e yükseldiğini ifade etti.

Uyuşturucudan ölenlerin yüzde 83’ünü erkek bağımlılar oluşturuyor. Eyaletlere göre yapılan sıralamada göre ise geçen yıl uyuşturucuya en fazla kurban veren eyalet Bavyera oldu. Bavyera’da geçen yıl 230 kişi uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti.

Geçen yıl uyuşturucu bağımlılığından ötürü yaşamını kaybedenler arasında 18 yaşından küçük gençler de yer aldı. Federal Hükümet’in Uyuşturucuyla Mücadele Sorumlusu Mortler, gençleri bilgilendirmek için uyuşturucuyla mücadeleye daha erken başlanması gerektiğine işaret etti.

Mortler, bazı uyuşturucu maddelerin satışının serbest bırakılmasının uyuşturucuyla mücadeleye zarar verdiğini söyleyerek, “Uyuşturucu satışına yasal olarak izin vermek, uyuşturucunun zararsız olarak görülmesi anlamına gelir" dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı