GeriAvrupa Berlin Türkiyemspor 40 yaşında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin Türkiyemspor 40 yaşında

Berlin Türkiyemspor 40 yaşında

Almanya’da Türkiye kökenlilerin kurduğu ve 1980’li yılların sonlarında futbolda ülkede kendinden söz ettirmeye başlayan Berlin Türkiyemspor Kulübü 40. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

BERLİN’in Kreuzberg semtindeki Katzbach Stadı’nda düzenlenen kutlamaya, kulübün eski oyuncu ve yöneticilerinin de yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.
Almanların da yoğun ilgi gösterdiği kutlama çerçevesinde Berlin Türkiyemspor ile Almanya İkinci Futbol Ligi takımlarından Union Berlin arasında bir dostluk karşılaşması yapıldı. Ayrıca 1980’li ve 1990’lı yıllarda kulüpte forma giyen eski futbolcular arasında bir müsabaka da oynandı.
Kulübün başkanı Durmuş Matur, Berlin Türkiyemspor’un Berlin’de yaşayan Türklere uyum açısından önemli katkılar sağladığını, diğer taraftan kulüpte yetişen bir çok futbolcunun Türkiye’deki üst liglerde forma giydiğini belirtti.

Berlin Türkiyemspor 40 yaşında

‘GENÇLİĞE, TOPLUMA VE FUTBOLA EMEK VERDİ’
Kulübün eski başkanlarından iş adamı Remzi Kaplan da bu kutlamada 40 yıl boyunca kulüpte bir şekilde görev alanların bir araya geldiğini ifade ederek, Berlin Türkiyemspor’un geçmişte gençleri sokaklardan alarak futbol oynamaya teşvik ettiğini, bu yönüyle Berlin’de önemli bir görev üstlendiğini dile getirdi. Kaplan, Türkiyemspor’un Türkiye’den Berlin’e gelen insanların tümünü kucakladığını vurgulayarak, “Türkiyemspor, buradaki gençliğe, topluma ve futbola emek verdi” diye konuştu.

Berlin Türkiyemspor 40 yaşında

İNSANLAR PAZAR GÜNÜNÜ İPLE ÇEKERDİ
Kulübün eski futbolcularından Kazim Binici de 1980’li yılların sonunda ve 1990’lı yılların başında Berlin Türkiyemspor’un futbolda önemli başarılar elde ettiğini belirterek, o dönemde insanların Türkiyemspor’un maçlarına gitmek için pazar günlerini iple çektiğini anımsattı. Türkiyemspor’un başarılarıyla burada yaşayan Türklerin öz güven kazandığını ifade eden Binici, kulübün başarısının bu yönüyle çok önemli olduğunu kaydetti.

Berlin Türkiyemspor 40 yaşında

BERLİN KUPASINI ÜÇ KEZ KAZANMIŞTI
1978 yılında ‘Kreuzberg Gençler Birliği’ olarak kurulan, 1983’te ismi ‘BFC İzmirspor’ olarak değiştirilen ve 1987’de ‘Berlin Türkiyemspor’ ismini alan kulüp, 1990’lı yılların başında üç kez Berlin Kupası’nı kazarak Almanya Kupası ilk turunda Berlin kentini temsil etmişti.
1987-1995 yıllarında Almanya 3. Futbol Ligi’nde mücadele eden ve bünyesinden birçok futbolcu çıkaran Berlin Türkiyemspor, yaşadığı sıkıntılardan dolayı 7. Lig’de (Landesliga) mücadele ediyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle