GeriAvrupa Berlin Mevlana camisindeki yangın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin Mevlana camisindeki yangın

Berlin Mevlana camisindeki yangın
refid:26999947 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın başkenti Berlin'de Türklerin yoğun yaşadığı Kreuzberg semtindeki Mevlana camisinde çıkan yangının ardından, Friedrichshain-Kreuzberg İlçe Belediye Başkanı Monica Herrmann, "Umarım kundaklama değildir. Yoksa olayın hepimizi korkutacak bir siyasi boyutu olacak" dedi.

Mevlana cami ziyareti ardından açıklamalarda bulunan Herrmann, yanmış camiyi gezdikten sonra bu olay karşısında ifade edecek sözler bulamadığını belirtti. "Gördüğüm tablo sarsıtıyor. Yangın izleri en üst katta da görülebiliyordu" diyen Herrmann, yangın sırasında camide kimsenin olmaması nedeniyle can kaybı olmadığını belirtti.

Yangının hangi nedenden dolayı çıktığının henüz tespit edilemediğini belirten Herrmann, "Henüz araştırılıyor. Kundaklama olma ihtimalinin çok yüksek olmadığı tahmin ediliyor ama polis yangın olayını ciddiye alıyor ve üstünü örtmeden araştıracak" dedi.

Herrmann, "Umarım kundaklama değildir. Yoksa olayın hepimizi korkutacak bir siyasi boyutu olacak" ifadesini kullanarak, dünya gündeminin çok gergin olduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili spekülatif açıklamalardan uzak durulmasının ve incelemelerin sonucunu beklemek gerektiğini vurguladı.

Monica Herrmann, inşaat denetiminin en kısa zamanda gelip camiyi inceleyeceğini ve bunun ardından diğer adımların ele alınacağını belirtti.

"Durum çok vahim"

Mevlana camisini ziyaret eden Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu, "Gördüklerim beni şoke etti. Kreuzberg'in göbeğinde en azından 50 yıldır cami olarak kullanılan bir mekanı birileri gelip kundaklama cesaretini gösteriyorsa o zaman durum çok vahim" dedi.

Özcan, 15-20 dakika içinde yangının büyümesi ve yayılması karşısında şaşırdıklarını vurgulayarak, "Umarım kundaklama değil de bir kaza olmuştur" diye konuştu.

Polisin en küçük detayına kadar olayı inceleyip aydınlatması gerektiğini belirten Özcan, "Biliyoruz ki Almanya'nın çeşitli yörelerinde Türk vatandaşları öldürülmüştü ve ırkçılık araştırılmamıştı, üstü kapatılmıştı ve 10 yıl sonra ortaya çıkmıştı. Kreuzberg'in göbeğinde cami kundaklama 'çok büyük bir sorun' demektir" ifadesini kullandı.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Hristiyan Demokrat Parti Milletvekili Cemile Yusuf, "Korkunç bir görüntü, hayatımda ilk kez böyle yakılmış bir cami görüyorum. Allah'a şükür insan kaybı olmadı. Böyle bir şeyin Almanya'da olması korkunç" dedi.

Cemaatin korku içinde olmasını anlayışla karşıladığını ifade eden Yusuf, "İçerisine baktığınızda büyük bir tehlike atlatılmış olduğunu görmüş olursunuz" diye konuştu.

Yusuf, polisin henüz kundaklamamı yoksa kazamı sorusunu araştırdığını, "Berlin polisi bu olayı iyice incelemesi gerekiyor. Bütün soru işaretlerinin ortadan kaldırılması lazım. O zaman cami cemaati güvenilir bir şekilde yine camilerine gidebilir" ifadesini kullandı.

Geçmişte 70 civarında caminin kundaklandığını hatırlatan Yusuf, "Camları kırılıyor, cami duvarlarını kötü sözler yazılıyor ancak bu derecede ilk kez yaşıyoruz" dedi.

Almanya'da camilere karşı yapılan ilk olumsuz tavır olmadığını belirten Yusuf, "İnsanların aklına kötü şeyler geliyor, örneğin evlerinin yanmış olan Türkler gibi. Aslında böyle şeylerin bitmiş olduğunu sanıyorduk" dedi.

Almanya'da birlik ve beraberlik oluşturmaya çalışıldığını, ancak bazı hasta zihniyetlerin hala kurtulamadık diye konuştu.

"Bu olaylar bütün Almanya'da yaşayan insanlara karşı saldırı. O yüzden Berlin'de ve diğer şehirlerde yaşayan insanların camileri ve din evlerini desteklemeleri çok önemli" ifadesini kullanarak birlikte ve beraber yaşanan ortamda herkesin birbirini koruması gerektiğini kaydetti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle