Berlin Başkonsolosu, sivil toplum örgütleri ile görüştü

A.A
16.12.2014 - 09:44 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, Berlin'de yaşayan Türklerin en az bir dernekte veya bir sivil toplum kuruluşunda aktif şekilde faaliyette bulunmasını istedi.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğu tarafından Türkevin'de düzenlenen Yıl Sonu Faaliyet Değerlendirme Toplantısı'na, Berlin'de faaliyette bulunan çok sayıda sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Şen, sivil toplum kuruluşlarıyla fikir alışverişinde bulunmak için toplantı düzenlediğini belirterek, "Başkonsolosluk olarak neler yapmamız lazım? Sivil toplum kuruluşlarının bizden nasıl bir talepte bulunuyor sorusuna cevap bulmak istiyoruz" dedi.

Berlin'deki sivil toplum kuruluşlarının fikir alışverişinde bulunmaları için bir platform oluşturulması olduğunu ifade eden Şen, Almanya'da yaşayan Türk toplumunun birçok alanda eksikleri olduğunu, bu eksiklikleri sivil toplum kuruluşları yardımıyla tamamlayabileceklerini kaydetti.

Türklerin yoğunlukla bulunduğu Almanya'da da devletin bazı konularda hizmeti veremediğini ve bu kapsamda sivil toplum kuruluşlarına daha fazla görev düştüğünü belirten Şen, "Bu nedenle sivil toplum kuruluşları arasında bir diyalog sağlamayı ve onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Şen, "Mümkün olduğunca toplumumuzun örgütlenmesini, Berlin'de vatandaşlarımızın en az bir dernekte veya bir sivil toplum kuruluşunda aktif şekilde faaliyette bulunmasını istiyorum" diye konuştu.

Toplantıya katılan çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri isteklerini ve arzularını dile getirdiler.

Bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri Berlin'de yaşayan gençlerin okul ve meslek eğitimi konusunda desteğe ihtiyaçları olduğunu ve bu konuda başkonsolosluğun yardımı ile birlikte konuyla ilgili özel programlar sağlanması talebinde bulundular.

Ayrıca Başkonsolosluğun internet sayfasında Berlin'deki bütün sivil toplum kuruluşlarını içeren rehberin oluşturulması gibi önerilerde dile getirildi.

Şen ve Başkonsolosluk çalışanları önerileri not ettiklerini ve daha sonra değerlendirmede bulunacaklarını kaydettiler.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı