GeriAvrupa Belçika’da 400’den fazla ilaç türü bulunmuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika’da 400’den fazla ilaç türü bulunmuyor

Belçika’da 400’den fazla ilaç türü bulunmuyor

Belçika Eczacılar Birliği Sözcüsü Lieven Zwaenepoel, ülkede ilaç sıkıntısı yaşandığını, artık insanlara yardım edemeyecek hale geldiklerini söyledi.

BELÇİKA’da ilaç eksikliği sorunu artıyor. Eczacılar Birliği Sözcüsü Lieven Zwaenepoel, “Eczacılar Birliği, alarm veriyor, çünkü Belçika’da şu anda 400’den fazla ilaç türü bulunmuyor. Artık insanlara yardım edemeyecek hale geliyoruz” dedi.
İlaç eksikliğinin öncelikle ciddi bir hastalığı olan, sonra aniden başka ilaçlara geçmek zorunda kalan insanlar için sorun yarattığını belirten Zwaenepoel, şöyle dedi:

NEDENİ HAMMADDE
“Genellikle bir alternatif bulmayı başarırız, ancak bazen insanları da geri göndermek zorundayız. Bu açıkça bir problem. Bu problemin en kısa zamanda çözüme kavuşmasını umut ediyoruz. Eksik olan ilaçların olmamasının nedeni ise hammadde ile ilgili. Hammaddenin eksikliği nedeniyle tüm ilaçlar yapılamıyor. Ayrıca birçok ilaç da yurt dışına ihraç ediliyor. Yurt dışına ihraç edilen ilaç nedeniyle Belçika’da yeterince ilaç kalmıyor ve bunun mağduru da hastalar oluyor.”

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle