Belçika operasyona hazır

Atakan ÖZDEMİR/ BRÜKSEL
22.09.2014 - 09:56 | Son Güncelleme:

Belçika Federal Parlementosu’nda biraraya gelen Dışişleri ve Savunma Komisyonları, ABD’den gelebilecek bir talebe ve Birleşmiş Milletler’in Suriye ve Irak’ta yapılacak olası bir operasyona, meclisten geçecek bir teskere ile olumlu yanıt vereceklerini ifade ettiler. Olası operasyonda NATO üyesi Türkiye’nin gücüne vurgu yapılarak, yer alması gerektiğinin de altı çizildi.

Belçika Federal Parlementosu’nda biraraya gelen Dışişleri ve Savunma Komisyonları’nda, Suriye ve Irak’a yapılması planlanan olası bir operasyon durumunda Belçika’nın yapacağı hazırlıklar konuşuldu. Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Savunma Bakanı Pieter de Crem, federal parlementoda savunma ve dışişleri komisyonu üyeleri ile biraraya geldi. Dışişleri ve Savunma Bakanları, geçtiğimiz salı günü Paris’te düzenlenen konferans ve ABD’den gelebilecek olası bir talep üzerine milletvekillerini bilgilendirdiler. Komisyonda konuşan Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Birleşmiş Milletler’de alınacak bir karara olumlu yanıt vereceklerini; ancak böyle bir operasyonun BM’nin karar doğrultusunda alınacağının altını çizerek, bölgedeki ülkelerin rolüne vurgu yaptı.

BELÇİKA 2 KARGO, 6 F- 16 UÇAĞI VE 35 ÖZEL TİM GÖNDERECEK
Komisyonda söz alan ve Brüksel kulislerinde NATO Genel Sekreterliği için adı geçen Belçika Savunma Bakanı Pieter de Crem ise, olası operasyona Belçika’nın 2 adet kargo uçağı, 6 adet F- 16 savaş uçağı ve 35 özel tim ile destek verebileceklerini söyledi. Farklı gruplardan ise böyle bir operasyonun Belçika’ya güvenlik anlanımda olumsuz yansımalarının olabileceği kaygıları dile getirildi. BM’den çıkacak bir karar üzerine hareket edilmesine vurgu yapan milletvekilleri; her koşulda şu anda istifa etmiş olan hükümetin veya bu hafta içinde kurulmasına kesin gözüyle bakılan yeni federal hükümetin meclisten bu konuda bir teskere alması gerektiğine işaret ettiler. Bu hafta içinde BM’den bir karar çıkarılırsa, Belçika operasyona hazır olacak. Ancak bu meclisin onayından geçecek.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ ALINMALI
Suriye ve Irak’a yapılacak olan operasyon, Belçika’ya ayda 15 milyon Euro'ya mal olacak. Komisyonda ayrıca Türkiye’nin bölgedeki rolü de görüşüldü. NATO üyesi olan Türkiye’nin aynı zamanda Suriye ve Irak’a komşu olmasından dolayı bölgedeki etkin gücü ve önemi dile getirildi. Avrupa’dan IŞİD’e katılan mücahitlerin büyük bir kısmının Türkiye üzerinden bölgeye geçtiği dile getirilerek; bu anlamda Türkiye’nin operasyondaki önemi, rolü ve operasyona desteğinin alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

YÜKSEL: TÜRKİYE’NİN LEHİNE OLACAKTIR
Görüşme sonrası Hürriyet’e konuşan Belçika Federal Parlementosu’nun Türk kökenli milletvekili ve Dışişleri Komisyonu üyesi Veli Yüksel ise, Türkiye’nin operasyonda yer alması gerektiğini ifade ederek, ‘‘Bölgede Türkiye’nin bu operasyonda yer alması gerekiyor. Bunun iki türlü avantajı olacaktır. Operasyonun İslam karşıtı gözükmemesi ve Türkiye gibi güçlü bir ülkenin bu operasyonda yer almasının böyle bir müdahalenin meşruiyetini doğuracak olması. Bu aynı zamanda Türkiye’nin de lehine olacaktır’’ şeklinde konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı