GeriAvrupa Bedelli askerlik başvuruları için son tarih 13 Şubat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bedelli askerlik başvuruları için son tarih 13 Şubat

Bedelli askerlik başvuruları için son tarih 13 Şubat
refid:28085584 ilişkili resim dosyası

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin 13 Şubat 2015’e kadar askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurmaları istendi.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolsoluğu’nun bedelli askerlik yasasına ilişkin yazılı açıklaması şöyle;
“Bedelli askerlik başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamaları bakımından aşağıdaki bağlantıdan randevu alarak Başkonsolosluğumuza vakitlice başvurmaları önem arzetmektedir. Başvuru için son gün 13 Şubat 2015 olup, bu tarihten sonra başvuru alınması yasal olarak mümkün değildir. Vatandaşlarımızın başvurularını son günlere bırakmayarak mümkün olduğunca erken yapmalarında yarar bulunmaktadır. Bu konuda mevcut talebin karşılanması amacıyla bedelli askerlik başvuruları için ayrılan randevu sayısı artırılmıştır. Başvuru sırasında Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanının ibraz edilmesi gerekmektedir” denildi.

BEDELLİ ASKERLİK ONLINE RANDEVU SİSTEMİ

Açıklamanın devamında, “Bu randevu modülü sadece ‘Bedelli Askerlik’ başvuruları içindir. Dövizle askerlik başvuruları için randevular sadece www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden alınabilmektedir. Bu modül vasıtasıyla ‘Bedelli Askerlik’ dışında alacağınız randevular geçersiz sayılacaktır. Bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili olarak 1111 sayılı Askerlik Kanununa eklenen Geçici 52’inci madde 13 Aralık 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir” ifadeleri yer aldı.

KİMLER BEDELLİ ASKERLİKTEN YARALANIR?

- 1 Ocak 1988 (bu tarih dahil) tarihinden önce doğmuş olanlar (Mahkeme tarafından resmi hastane doğum kayıtları esas alınarak yapılan yaş düzeltmeleri haricindekiler dikkate alınmayacaktır)
- Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlar
- Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olanlardan yaş şartını taşıyor olanlar.
- Herhangi bir yaş sınırlaması aranmaksızın kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce “Askerliğe Elverişli Değildir” kararlı raporları nedeniyle askerlik hizmetinden muaf tutulanlar.

PEŞİN ÖDENMESİ GEREKEN MİKTAR 18.000 TL

Yukarıdaki şartları taşıyan ve bedelli askerlik yapmaya istekli olan vatandaşlarımızın Nüfus Cüzdanlarının aslı ile birlikte 13 Şubat 2015 (dahil) tarihine kadar şahsen Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir. Peşin olarak ödenmesi gereken tutar 18.000 TL olup, taksit seçeneği bulunmamaktadır (Adres bilgilerini gösterir 2 adet fatura ve ödenecek paranın kaynağını gösterir bir belgenin de ibraz edilmesi banka tarafından ödeme esnasında talep edilecektir).

Daha önce dövizle askerlik hizmeti kapsamında başvuruda bulunarak ödeme yapmış olanların ödemiş oldukları tutarların bedelli askerlik için yapılacak ödemeye sayılması mümkün olamayacaktır. Ancak, bu durumdaki vatandaşlarımız bedelli askerlik işlemlerinin tamamlanmasını takiben daha önce dövizle askerlik için yapılan ödemelerin iadesi için başvuruda bulunulabileceklerdir.
Ayrıca, başvuracak vatandaşlarımızın yapacakları ödemeyi takiben Başkonsolosluğumuzdan işlemlerini en geç 13 Şubat 2015 (dahil) gününe kadar tamamlamaları gerekmektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle