GeriAvrupa Başsavcı da ‘bu dava burada bitmez’ diyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başsavcı da ‘bu dava burada bitmez’ diyor

Başsavcı da ‘bu dava burada bitmez’ diyor

Almanya Federal Yargıtay Başsavcısı Peter Frank, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen NSU davasının sona ermesine ilişkin, “Yüksek Eyalet Mahkemesinin kararı bizim için son değil” dedi.

BAŞSAVCI Peter Frank, Frankfurter Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, hala cevapsız kalan, örneğin yardım ve yataklık yapan daha başka kimlerin olduğu, sanıkların silahlarla neyi amaçladıkları gibi sorular olduğuna dikkati çekerek, “Bu nedenle tüm yeni izleri ve ipuçlarını takip edeceğiz. Burada gerçekçi olup yanlış sözler verilmemeli” dedi.

Frank, davanın sona erdiğinin hatırlatılması üzerine, “Ama yine de biz dosyayı kapatmayacağız. Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin kararı bizim için bir son değil” karşılığını verdi. Medya ve siyasetin soruşturmalara olan ilgilerinin hayli yüksek olmasının doğal olduğunu kaydeden Frank, kolluk kuvvetleri ve güvenlik makamlarının, NSU’nun cinayet serisinin ardındaki ırkçı güdüyü yıllardır fark edememesinin derin izler bıraktığını ve güven kaybolmasına yol açtığını vurguladı.
Frank bu nedenle NSU örgütünün gün yüzüne çıktığı gün olan 4 Kasım 2011’in savcılık için hala soruşturulması gereken bir görev olduğunu belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle