GeriAvrupa Başbakan Merkel:İsanlar bana soruyor, hangi İslam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Merkel:İsanlar bana soruyor, hangi İslam

Başbakan Merkel:İsanlar bana soruyor, hangi İslam
refid:27974784 ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Merkel, hükümet açıklamasında terör, İslam ve İslam'ın Almanya'nın bir parçası olup olmadığı sorularına önemli mesajlar verdi. Merkel, İslam da Almanya'ya aittir deyince insanların kendisine hangi İslam diye sorduğunu söyledi.

ALMANYA Başbakanı Merkel'in Başbakan Davutoğlu ile Berlin buluşmasında İslam'ın da Almanya ait olduğunu söylemesi üzerine, hükümet açıklamasında bunu nasıl dile getireceği merakla bekleniyordu. Dün parlamentoda hükümet açıklamasında toplumda tartışılan terör, İslam ve İslam Almanya'nın bir parçası mı sorularına önemli mesajlar verdi. Başbakan Merkel, eski Cumhurbaşkanı Wulff'un “İslam da artık Almanya'ya ait” sözünü dile getirdiğimde, insanlar şunu soruyor: Hangi İslam? Ve şunu bilmek istiyorlar. Teröristler niçin bir insan hayatını bu kadar değersiz görüyor ve saldırılarına daima inançlarını temel gösteriyorlar. İnsanlar şunu soruyorlar: Devamlı ve her defasında deniliyor ki, katiller eylemlerini İslam'a dayandırıyorlar, ama bunun İslamla hiçbir alakası yoktur. O zaman bu nasıl olabiliyor? Ben de şunu açıkça söylüyorum. Bu sorular haklı sorular. Ben bu soruların İslam din adamları tarafından hem de bir an evvel ve zaman kaybetmeden açıklığa kavuşturulmasını çok önemli buluyorum.

GEREKÇE OLAMAZ

Teröristlerin eylemlerinde Batı'da devleti, sistemi ve devlet adamlarını hedef aldıklarını söylediklerini belirten Başbakan Merkel, bu eylemlerine kötü bir çocukluk dönemi, okulda başarısızlık gibi gerekçelerle haklı gösterilemeyeceğini vurguladı. Bazılarının da bundan dini sorumlu tutmaya çalıştığını kaydeden Başbakan Merkel şöyle dedi: “Bunun genel olarak dinle hiçbir ilgisi yok. Herhalde dinin özel bir yorumuyla ilintili, tanrının adına hareket edip, tanrı adına cezalandırıp öldürebilirsin diyen. Bu ama, benim için tanrıya hakaret. Başka bir şey değil. Teröristlerin asıl gerçek nedeni başka: Bu nedenler başkalarından üstün olma inancında yatıyor, çünkü tanrıyı temsil ettiğini düşünüyor, çünkü bir tarihi misyon almak istiyor, çünkü inanç, köken, cinsiyet olarak başkalarından üstün olduğuna inanıyor.”

BÖLÜNMEYECEĞİZ BÖLDÜRMEYECEĞİZ

Almanya'da insanların ezici çoğunluğunun İslam düşmanı olmadığını belirten Başbakan Merkel, “Ama yargılarında emin değiller ve çaresizler. Kuranla büyümediler. Ben de öyle” dedi. Merkel, 2010'da Almanya'nın birleşme gününde eski cumhurbaşkanı Wulff'un İslam da Almanya'ya aittir düşüncesini desteğini insanların kabullenmekte zorlandığını söyledi. Paris'te milyonlarca insanın sokaklara ve meydanlara dökülerek, teröristlere en iyi cevabı verdiğini vurgulayan Başbakan Merkel, milyonlarca insanın insanları, Hıristiyan, Müslüman, Yahudi ya da inançsız diye bölmek isteyen teröristlerin hasta mantığına hayır dediğini vurguladı. Başbakan Merkel, “Biz de Almanya'da bölünmeyeceğiz, böldürmeyeceğiz” dedi. Başbakan Merkel, Yahudi düşmanlığına izin vermeyecekleri gibi, camilere saldırılara da asla izin vermeyeceklerini vurguladı ve “Biz İslamcı terör nedeniyle Müslümanları potansiyel zanlı göstermek isteyenlerin bizi bölmesine izin vermeyeceğiz. Müslümanların dışlanmasına, toplekün zan altına sokulmasına müsaade etmeyiz” dedi.

SONUNA KADAR

Teröre karşı hukuk devleti kuralları içinde sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Başbakan Merkel, kişiye özel bilgilerin kayıt altına alınması, bilgilerin karşılıklı olarak değişimi, Almanya'dan kriz bölgelerine çatışmalara katılanların cezalandırılmaları konusunda yeni düzenlemeler gerektiğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle