GeriAvrupa Başbakan Merkel: Hukuk devletimizde yeri yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Merkel: Hukuk devletimizde yeri yok

Başbakan Merkel: Hukuk devletimizde yeri yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 35 yaşındaki bir Almanın ölümünden sonra pazar günü Chemnitz kentinde başlayan ırkçı gösterileri ve olayları kınadı: “Elimizde görüntüler var. Asla kabul edilemez.”

BAŞKENT Berlin’de Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic’le düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Angela Merkel, aşırı sağcıların kent sokaklarında sürek avına çıkması ve şiddet olaylarına başvurmasını sert bir dille kınadı. Bunun asla kabul edilemeyeceğini belirten Başbakan Merkel, şunları söyledi: “Bizim elimizde, bir araya gelinerek sokaklarda yabancı avına çıkıldığını, kin ve nefret çağrıları yapıldığını gösteren video görüntüleri var. Bunun, bizim hukuk devletimizde yeri yok. Hiçbir meydada, hiçbir yerde, hiçbir sokakta bu tarz olaylara izin verilemez.”

‘POLİS ELİNDEN GELENİ YAPTI’
Bıçaklı kavgada hayatını kaybeden 35 yaşındaki Almanın ailesine de taziyelerini ifade eden Merkel, Saksonya polisi Chemnitz’de olaylara hakim mi sorusuna, “Polis orada daha fazla şiddeti önlemek ve akıllıca sona erdirmek için elbette elinden geleni yaptı. Federal İçişleri Bakanı Seehofer’in Saksonya Eyaletine yardım teklifi, hukuksal düzeni korumak ve yasaları uygulamak için önemli” yanıtını verdi.

Başbakan Merkel: Hukuk devletimizde yeri yok

‘SORUMLULAR HESAP VERECEK’
Saksonya Eyalet Başbakanı Michael Kretschmer de olaylarla ilgili sert bir açıklama yaptı. Olayların sorumlularından hesap soracaklarını ifade eden Kretschmer, sosyal medyada yabancı düşmanı yorum, yalan haber ve komplo teorileriyle Chemnitz’de havayı ateşleyenlerin üzerine kararlıca gideceklerini söyledi. Kretschmer, “Sorumlular hesap verecek. Mücadeleyi kazanacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle