GeriAvrupa Barzani telefonla aradı Almanya fikir değiştirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani telefonla aradı Almanya fikir değiştirdi

Barzani telefonla aradı Almanya fikir değiştirdi
refid:27002167 ilişkili resim dosyası

Almanya, Kuzey Irak’ta ilerleyen IŞİD teröristlerine karşı Iraklı Kürtlere silah yardımına önce ‘Hayır’ dedi. Barzani, Dışişleri Bakanı Steinmeier’i arayınca Almanya fikir değiştirdi...

ALMANYA, Kuzey Irak’ta IŞİD’le savaşan peşmergelere silah yardımına önce ‘Hayır’ dedi. Buna gerekçe olarak, “Çatışmaların bulunduğu bölgeye silah yardımı yapmama” yasasını gösterdi. Fakat bir günde tutumunu değiştirdi. Şimdi silah yardımına soğuk bakmıyor. Hatta askeri malzeme göndermeye hazırlanıyor.
Rusya’ya silah satışını durdurduğu için sert eleştirilere hedef olan Başbakan Lardımcısı Sigmar Gabriel bile, peşmergelere silah yardımı için bunun “Hukuksal açıdan mümkün” olduğunu söyledi. Ardından Savunma Bakanı von der Leyen, askeri malzeme gönderecekleri yönünde açıklama yaptı.

HERKES MERAK EDİYOR

Berlin’de hükümetin dün düzenlediği basın toplantısının ana konusu buydu. Gazeteciler hükümet ve bakanlık sözcülerini soru yağmuruna tuttu. Soru şu: Önce çok açık bir dille ‘Çatışmaların olduğu kriz bölgelerine Almanya’nın silah gönderme yasağı var. Biz sadece insani yardım yapacağız’ denildi. Ama bir gün geçmeden durum değişti. Bu hızlı değişimin altında yatan sebep

Barzani telefonla aradı Almanya fikir değiştirdi
ne?
Cevap özetle şöyle: Bölgede çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Kana susamış bir terör grubu bölgede terör estirerek ilerliyor. 10 bin insan evlerini terk ederek, kaçıyor. Almanya, AB ülkeleri ve partnerleriyle sürekli bağlantı içinde. Teröristlerin ilerlemesini durdurmada hepimize görev düşüyor. Biz insani yardım konusuna yoğunlaşıyoruz. Ama Almanya’nın kriz bölgelerine silah sevki yasağı bazı istisnalar tanıyor. Şimdi Almanya bu istisnaları, faaliyet alanlarını inceliyor.

ASKERİ MALZEME

Almanya daha çok askeri malzeme göndermeyi ve yardım malzemelerinin askeri uçaklarla sevkini üstlenmeyi planlıyor. Ancak ne tür askeri malzeme, sorusuna bölgedeki ihtiyaca göre belirleneceği yanıtını veriyor. Yardımlar doğrudan peşmergelere mi yoksa merkezi Irak hükümetine mi gidecek? Kuzey Irak Kürt Bölgesel yönetimi Irak’ın bir parçası olarak görülüyor ve yardımın doğrudan peşmergelere verilmesi söz konusu.

BARZANİ ARADI

Almanya’nın tavır değişikliğine, Irak Kürt Bölgesel Başkanı Mesut Barzani’nin bizzat Dışişleri Bakanı Steinmeier’i telefonla araması vesile oldu. Barzani’nin, Steinmeier’e IŞİD’in elindeki ağır ve modern silahlar karşı peşmergenin dayanamayacağı sözlerinin etkili olduğu gelen bilgiler arasında.

BASKI YAPIYORLAR

Fransa, İtalya, İngiltere gibi AB ülkeleri peşmergelere silah yardımı için Almanya’ya baskı yapıyor. Fransa ilk silahları göndereceğini resmen açıkladı. Almanya yalnız kalmak istemiyor. AB Dışişleri Bakanları yarın olağanüstü toplantı planlıyor. Almanya bu toplantıya kadar askeri yardım listesini hazırlayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle