‘Barış ve dostluk için toplandık’

Hürriyet Haber
19.01.2015 - 11:31 | Son Güncelleme:

TÜRK-Alman Sağlık Vakfı ve DİTİB Giessen Camisi, Barış ve Dostluk Mitingi’ düzenledi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı mitingde konuşan Dr. Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin, “Giessen çok kültürlü, renkli bir şehir. Bu değişik din ve kültürlere sahip insanlar, karşılıklı hoşgörü ve saygı içinde yıllardır birlikte yaşıyor. Bunu devam ettirmek için toplandık” dedi.

Belediye Başkanı Dietlind Grabe-Bolz ise “Her kesimden yoğun bir katılımın olması Giessen’deki farklı kültürlerin dayanışmasının belgesidir ve böyle bir şehirde belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.

Törörün dininin olmadığını belirten Dr. Diaa Rashid de gerek Fransa’da, gerekse Suriye ve dünyanın diğer ülkelerinde gerçeklesen terör olaylarının, her türlü şiddeti yasaklayan Kuran ve İslamla ilgisi olmadığını vurguladı.

‘Barış ve dostluk için toplandık’

Katolik ve Protestan kliseleri adına konuşan Frank-Thilo Becher ise Fransa’daki saldırının basın özgürlüğüne ve tüm insanlığa yapıldığını, ancak insanların dini değerlerinin karikatür malzamesi yapılmasının da doğru olmadığını söyledi.

CDU’lu Dr. Helge Braun, 2. Dünya Savaşı sonrasında Almanya’nın yeniden kalkınmasında göçmenlerin en büyük etken olduklarını söyledi. Braun, “Bu göçmenlerin büyük çoğunluğu Müslümanlar ve son yaşanan olaylar yüzünden tüm Müslümanlara suçlu gözüyle bakılması çok yanlış” dedi.

Hessen SPD Milletvekili Gerhard Merz de Müslümanların Almanya’nın bir parçası olduğunu ve bir Giessenli olarak bugünkü dayanışmadan gurur duyduğunu söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı