Barcelona ile Madrid arası yarım saate inecek

Hürriyet Haber
15.09.2015 - 12:04 | Son Güncelleme:

SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin yöneticisi ünlü mucit, girişimci ve işadamı Alan Musk geçtiğimiz haftasonu İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirilen xSpain isimli konferansta Madrid ile Barcelona arasındaki 620 km’lik mesafeyi yarım saatte kat edecek süper hızlı bir metro treni inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Hyperloop adı verilen proje kapsamında düşük basınçlı metal tüpler içine inşa edilecek trenin saatte 1 200 km hız yapacağı belirtildi.

Hyperloop’un denenmesi için ilk etapta Musk’ın SpaceX şirketinin California’daki merkezinin yakınlarına 8 kmlik bir deneme parkuru inşa edileceği de açıklandı.

TEKNOLOJİ HAZIR

Konferansta bir konuşma yapan Hyperloop Transportation Technologies CEO’su Dirk Ahlborn ise “Bu hayali gerçek yapacak teknolojiye zaten sahibiz. Şu anda sadece gerekli lisansları almak için çalışıyoruz. İnşaata gelecek yıl başlayıp projeyi 2018 ya da 2019’da halka açacağız” dedi.

Ablborn Prototip Hyperloop treninin yılda 10 milyon yolcu taşıyacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Musk daha önce CNN’e verdiği röportajda “Hyperloop projesinin göründüğü kadar zor olmadığını” söylemişti. Ünlü girişimci “Bir çok şirketin bu projeyi gerçeğe dönüştürmek için çalıştığını biliyorum. Dürüst olmak gerekirse bu işin insanların düşündüğü kadar zorlu olduğuna inanmıyorum. Elbette planlar komplike görünüyor ve işin matematik kısmı biraz zorlu ancak bence Hyperloop’u yaratmak insanların düşündüğünden çok daha kolay” demişti.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı