GeriAvrupa BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum

BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum
refid:27966725 ilişkili resim dosyası

Davutoğlu ‘Gerekli maddi yardımı sağlayacak sponsorları bulalım’ talimatını verdi. Başkan Han, önümüzdeki günlerde Kurtulmuş ve Kılıç ile görüşmek üzere Ankara’ya gidecek. Başbakan Davutoğlu Almanya dördüncü Ligi’nde oynayan BAK 07 futbol kulübünün bir üst lige çıkması için talimat verdi. Yurtdışı Türklerden sorumlu Bakan Kurtulmuş ve Kılıç’a “Kulüp için gerekli sponsorları ve mali kaynağı bulun” talimatı veren Davutoğlu “BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Pazartesi Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden önce dernek temsilcileriyle kahvaltıda buluştu.

BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum


Kahvaltıya Almanya’da en üst ligde oynayan tek yabancı takım olan BAK 07’nin Başkanı Mehmet Ali Han da davetliydi. BAK 07’nin başarılarını ve gençlere yönelik yaptığı çalışmaları hakkında bilgi veren Mehmet Ali Han’ı dinleyen Davutoğlu ‘Neden üst liglerde bu takım oynamıyor’ diye sordu.

Bunun üzerine Başbakan Davutoğlu ile Başkan Han arasında şu diyalog geçti:

‘MADDİ DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR’

Davutoğlu:
Takım hangi ligde oynuyor ?

BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum
Han: Alman Dördüncü Ligi’nde oynuyor.
Davutoğlu: Kaçıncı sıradasınız ?
Han: Ligde dördüncü sıradayız
Davutoğlu: Neden üst liglerde bu takım oynamıyor ?
Han: Ligden çıkmak için sponsor ve maddi desteğe ihtiyacımız var.
Davutoğlu: Sadece paraya ve sponsorlara mı ihtilacınız var?
Han: Evet.
Davutoğlu: O kolay. Ben bu takımı daha üst liglerde görmek istiyorum.

‘SPONSOR OLMASI İÇİN ARACI OLACAKLAR'

Davutoğlu, BAK 07 Başkanı ile arasındaki diyaloğa ara verip bu kez sağında ve solunda oturan Başbakan Yardımcısı ve Yurtdışı Türklerden Sorumlu Bakan Numan Kurtulmuş ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’a dönerek “Başkan ile konuşun. Gerekli maddi yardımı sağlayacak sponsorları bulalım” talimatını verdi.

Bunun üzerine iki bakan da Mehmet Ali Han ile biraraya geldi. Başkan Han “Başbakanımızın, BAK 07 kulübümüzün bir üst lige çıkması için gerekli maddi yardımı yapılması talimatından sonra iki bakanımızla biraraya geldik. Neler yapılacağını kısaca konuştuk. Beni Ankara’ya davet ettiler. Orada buluşup Türkiye’deki şirketlerden sponsor olması için aracı olacaklar” dedi.

BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum


ANKARA’YA GiDiYOR

Başkan Han, önümüzdeki günlerde Kurtulmuş ve Kılıç ile görüşmek üzere Ankara’ya gideceğini belirterek “Bir çok Türk firması ve şirketi Avrupa’da önemli takımlara sponsor oluyor. Örneğin Türk Hava Yolları (THY) büyük paralar harcıyor. Büyük takımlara sponsor oluyor. Türkiye dışında tüm branşlar dahil en üst ligde oynayan ve başarı elde eden tek takım şuanda biziz. THY bize de sponsor olmalı. Kulüp olarak Berlin’de Alman ve göçmen kökenli çocukları sokaklardan, kötü alışkanlıklardan ve şiddetten kurtarmak için çalışıyoruz. Ayrıca sportif başarılarımız da var. Berlin Kupasını kazanıp Alman Futbol Federasyonu Kupası’na katıldık. Bundesliga takımı Hoffenheim’ı 4-0 yenip kupadan eledik. Tüm Almanya bizi konuştu. Kupa tarihinde ilk kez bir amatör takım Bundesliga ekibini 4-0 gibi farklı skorla yendi. Bu rekor ve onur bize ait” dedi.

1907 YILINDA KURULDU

BAK 07 Berlin’de 1907 yılında kuruldu. Maddi zorluklar çeken BAK 07’nin o dönemki Alman yöneticileri, Türk işadamı Mehmet Ali Han’ı başkan yapmak için ikna etti. Kapanmak üzere olan kulübü kısa sürede önce maddi olarak düzlüğe çıkaran Han, ardından da üst üste başarılar elde etti. İki kez Berlin Eyalet Kupasını kazandı. Beşinci ligden takımı dördüncü lige çıkardı. Kulübün alt yapısını güçlendirdi. Alt yapıda kızlı erkekli 25 takımda gençler futbol oynuyor.

BAK 07’yi üst liglerde görmek istiyorum


OTELDE SÖYLEDİ

Başbakan Davutoğlu, pazartesi Alman Başbakanı Angela Merkel ile görüşmeden önce sivil toplum kuruluş temsilcileri ile bir araya geldi. Davutoğlu, bu buluşmada BAK 07 Başkanı Mehmet Han ile konuştu. Başkan Han, Davutoğlu’na takımın atkısını hediye etti ve maça davet etti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle