Bağımsızlık Günü gösterileri başladı

Mehmet ÇİFTÇİ/MADRİD, (DHA)
11.09.2014 - 15:37 | Son Güncelleme:

İSPANYA'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin, her yıl 11 Eylül'de düzenlediği ulusal gün (Diada) bağımsızlık etkinlikleri bu yıl yolsuzluk ve rüşvet gölgesi altında başladı.

Geçen yıl düzenlenen Katalonya bağımsızlık istemini dünyaya duyurmak için yapılan 400 kilometrelik insan zincirine 1.5 milyon kişi katılmıştı. Bağımsızlık Günü gösterileri başladıBugün başlayan ve Barcelona kent merkezinde iki bulvarda dev bir zafer işareti oluşturulması planlanan 'V' harfi insan mozaiği için yaklaşık 500 bin Katalan'ın katılması bekleniyor. Ulusal gün 'Diada' Katalonya'nın Bourbon Ordusu'na yenilip, Barcelona'nın düştüğü tarih 11 Eylül 1714 tarihine atfen, her yıl 11 Eylül'de ulusal bayram olarak kutlanıyor.

Son yıllarda Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasını isteyen bağımsızlık yanlısı partiler bu tarihi ulusal gün yerine 'Bağımsızlık Günü' olarak geçmesini istiyor. Parti kurucusu Jordi Puyol'un yolsuzluk yaptığının belirlenmesi nedeniyle zor günler geçiren Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas, İspanyol Hükümeti'ne doğrudan mesaj yollayarak "Katalan halkının demokratik ve barışçıl sesini dinlemek için halen zaman var" dedi.

"Konuşmak isteyen Katalan halkını susturmak bir hatadır, çözümü sandıkta görüp oy kullanmak isteyenleri yok saymak ise çifte hatadır" diyen Mas, Katalonya'daki halkın çoğunluğunun "Konuşmak, dinlenmek ve oy kullanmak istediğini çünkü Katalan halkının çözümü engellemek istemediğini" savundu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı