GeriAvrupa "Bağımsız bir Kürt devleti kurulmasından yana değiliz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Bağımsız bir Kürt devleti kurulmasından yana değiliz"

"Bağımsız bir Kürt devleti kurulmasından yana değiliz"
refid:29681426 ilişkili resim dosyası

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Alman hükümetinin "bağımsız bir Kürt devleti kurulmasından yana olmadığını" belirtti.

Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Chebli, bir gazetecinin "Alman hükümeti, Kürt devletinin kurulmasından yana mı" sorusunu yanıtladı. Chebli, Alman hükümetinin duruşunun değişmediğini ve Kürt devletinden yana olmadıklarını ifade etti.

Bölgede yeni sınırlar oluşturulmasına ihtiyaç bulunmadığını söyleyen Chebli, geçmişte bölgede yeni sınırlar çizilmesinin olumlu sonuçlara yol açmadığını dile getirdi. Chebli, çok fazla çatışma ve krizin bulunduğu bir bölgede yeni sınırlar çizilmesinin, "bölgede barış sağlamak için en iyi yöntem olmadığını" vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile telefonda görüştüğünü ifade eden Chebli, Barzani'den durumu değerlendirmesini istediklerini açıkladı. Chebli, Steinmeier ve Barzani'nin "Türkiye ile PKK'nın yeniden çözüm sürecine geçmeleri" görüşünü paylaştığını, durumun tırmanmasının sadece aşırıcılık yanlılarına yarayacağını söyledi.

Chebli, ayrıca, Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndaki siyasi bir direktörün gelecek günlerde Ankara'ya ziyaret edeceğini ve Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile güncel gelişmeleri görüşeceğini duyurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle