GeriAvrupa Ayrımcılık yapan Adecco’ya ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayrımcılık yapan Adecco’ya ceza

Ayrımcılık yapan Adecco’ya ceza
refid:28301831 ilişkili resim dosyası

Belçika’da birçok büyük firmanın Adecco’dan göçmen kökenli olmayan eleman talep ettiğini gösteren bazı belgeler 2009 yılında basına sızmış, olayın ardından bazı sendikalar ve ırkçılıkla mücadele örgütleri şirket aleyhine dava açmıştı.

Yerel mahkemenin Adecco’ya verdiği 1 Euro’luk sembolik para cezası kararını yeterli bulmayan Yargıtay, şirketin Sosyalist Sendika FGTB ve SOS Racisme derneğine 25’er bin Euro para cezası ödemesine hükmetti.

Kararı memnuniyetle karşılayan sendika avukatı Jan Buelens, “İlk kez bir çok uluslu şirket, yapısal ırkçılıktan mahkum oldu ve sembolik bir ceza almadı. Yargıtay kararında cezanın gerçekten caydırıcı olması gerektiği vurgulandı” dedi.

BEYAZ, MAVİ, BELÇİKALI...

Adecco’nun basına sızan iç yazışmalarında, aralarında BMW, Benetton, C&A, Godiva, Peugeot ve Swatch gibi küresel şirketlerin de bulunduğu müşterilerin eleman aradıkları pozisyonlar için talep ettikleri şartlar arasında “BBB”, “BBB, Türk veya Yugoslav olabilir”, “BBB ve diğer milletler ama Arap olmasın” gibi ifadeler bulunması dikkat çekmişti. Fransızca Blanc, Blue, Belge’in (Beyaz, Mavi, Belçikalı) kısaltması olan BBB, Belçika’ya özgü bir sığır türünün adı olmakla birlikte yabancı kökenli olmayan Belçikalıları ifade etmek için de kullanılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle