GeriAvrupa 'Avusturya’nın mülteciler için o kadar rahat bir yer olmadığını gösterelim’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Avusturya’nın mülteciler için o kadar rahat bir yer olmadığını gösterelim’

'Avusturya’nın mülteciler için o kadar rahat bir yer olmadığını gösterelim’

Avusturya’da kurulan yeni hükümetin koalisyon ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) Meclis Grup Başkanı Johann Gudenus, Viyana’da yaşayan sığınmacıların şehir dışına gönderilmesini teklif etti.Viyana Belediyesi ise öneriyi anlamsız, aşağılayıcı ve beceriksizce buldu

AVUSTURYA Devlet Televizyonu ORF’ye konuşan FPÖ milletvekili Johann Gudenus, iltica Başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları sonuçlanana kadar Viyana dışına yapılacak yerleşkelere gönderilmelerinin daha iyi olacağını savundu. Gudenus, sığınmacıların suç işlediklerini iddia ederek “Sorunun çözümü için böyle bir yol mümkün. Nüfusun az olduğu bölgelere bu yerleşkeler inşa edilebilir ve sığınmacılar, başvuruları sonuçlanana kadar burada kalabilirler” dedi.     

'DAVETİYE ÇIKARIYORLAR'

İltica başvurusunda bulunan yaklaşık 13 bin kişinin nereye yerleştirileceğine ilişkin soruyu yanıtlamayan Gudenus, “Sığınmacıların küçük guruplar olarak şehirde yaşamaları önlenmeli. Böylelikle yasa dışı mülteci akınına davetiye çıkartan bu durum kısıtlanabilir. Bu yolla göçmenlere Avusturya’nın düşünüldüğü gibi rahat bir ülke olmadığı gösterilmiş olur” diye konuştu.      

ÖYLE BİR YER YOK

Viyana Belediye Başkanı Michael Haeupl, Gudenus’un önerisini anlamsız olarak nitelendirerek 13 bin kişinin kalabileceği yaklaşık 150 sığınmacı barınağı inşa edilecek yer bulunmadığını söyledi.  Belediye Başkan Yardımcısı Maria Vassilakou da önerinin aşağılayıcı ve beceriksiz bir teklif olduğunu ifade etti.      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle