GeriAvrupa Avusturya bugün sandığa gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya bugün sandığa gidiyor

Avusturya bugün sandığa gidiyor

Avusturya’da bugün, 6 milyon 400 bin seçmen 33’üncü hükümeti belirlemek için sandığa gidiyor. Bin 476 milletvekili adayının 183 sandalyeden oluşan Federal Meclise girmek için mücadele vereceği seçimlerde 27 Türkiye kökenli aday da var.

ÜLKEDE 2017’nin sonunda kurulan ve 17 ay süren aşırı sağcı hükümetin, eski Başbakan Yardımcısı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Heinz Christian Strache’nin karıştığı ‘ihale pazarlıklarının’ yer aldığı İbiza skandalı görüntüleri sonrası çökmesinin ardından alınan erken genel seçim kararı, iki yıl sonra yeniden sandıkların kurulmasına neden oldu. Ülkeyi yaklaşık 4 aydır Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından görevlendirilen eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Brigitte Bierlein’ın üst düzey bürokratlardan oluşturduğu geçici hükümet yönetiyor.
Avusturya, yaklaşık 8 milyon 800 bin nüfusuyla Orta Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri durumunda. 1 milyon 400 bin yabancının yaşadığı ülkede, yaklaşık 800 bin Müslüman bulunuyor. Avusturya İstatistik Kurumuna göre ülke nüfusunun yüzde 23.3’nü göçmen kökenli vatandaşlar oluşturuyor.

6.4 MİLYON SEÇMEN VAR
Ülkede bugün yapılan seçimlerde 6 milyon 400 bin seçmen, 33’üncü hükümeti belirlemek üzere sandığa gidiyor. Ulusal çapta 8 partinin yarışacağı seçimlerde, bin 476 milletvekili adayı 183 sandalyeden oluşan Federal Meclise girmek için mücadele verecek. Türkiye kökenli yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı ülkede, 100 binin üzerinde Türk seçmen bulunurken, Türkiye kökenli 27 milletvekili adayı da parlamentoda yer alabilmek için yarışacak.

OY KULLANMA YAŞI 16
Türk adayların büyük çoğunluğu, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ), Avusturya Komünist Partisi (KPÖ) ve Yeşiller listelerinde yer bulurken, merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve liberal Yeni Avusturya Partisi (NEOS) gibi ana akım partilerin Türk adaylara şans vermemesi dikkati çekiyor.
Ülke genelinde 39 seçim bölgesinde, 10 bin 181 seçim lokalinde kurulacak yaklaşık 12 bin sandıkta seçmenler, yerel saatle 07.00-17.00 arasında oy kullanabilecek.
Seçim barajının yüzde 4 olduğu Avusturya’da, 16 yaşını dolduran herkes oy kullanabilirken, oy kullanma zorunluluğu bulunmuyor. Ayrıca ülke dışında yaşayan Avusturyalılar da ‘mektup oyu’ olarak adlandırılan yöntemle posta yoluyla oylarını kullanabiliyor.

5 PARTİNİN MECLİSE GİRMESİ BEKLENİYOR

Ülkenin en köklü iki partisi SPÖ ve ÖVP’nin yanı sıra İkinci Dünya Savaşı sonrası nazilere yakın isimler tarafından kurulan FPÖ, Batı toplumlarında iklim ve çevrenin korunmasına yönelik bilincin artmasıyla 80’lerin başında kurulan Yeşiller ve 2012’den bu yana Avusturya siyasetinde varlık gösteren NEOS seçimler sonrası meclise girmesi öngörülen partiler olarak öne çıkıyor. Ülkede son haftalarda yapılan anketlere göre Sebastian Kurz’un liderliğini yaptığı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yaklaşık yüzde 33’lük oy oranıyla birinci parti konumunda. Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 22 ile ikinci, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ise yüzde 20 ile üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca geçen seçimlerde meclis dışında kalan Yeşiller Partisi’nin oy oranının yüzde 12 seviyelerinde olduğu dikkati çekerken, liberal Yeni Avusturya Partisinin (NEOS) ise yüzde 8 oy alacağı tahmin ediliyor.

KOALİSYON SEÇENEKLERİ
Ülkede seçimler sonrası 3 farklı koalisyon senaryosu ön plana çıkıyor. Siyasi söylem ve parti programı olarak birbirine çok benzeyen ÖVP ve FPÖ’nün kuracağı ikinci aşırı sağcı koalisyon hükümeti en güçlü olasılık olarak görünüyor. Bir diğer seçenek ise merkez sağ ÖVP, Yeşiller ve NEOS koalisyonu. Özellikle Yeşiller ve ÖVP’nin parti programı arasındaki çok sayıda uyuşmazlık nedeniyle bu seçeneğin gerçekleşmesi zor ihtimal olarak değerlendiriliyor.
Avusturya’nın en köklü iki partisi ÖVP ve SPÖ’den oluşacak koalisyonun ise iki parti arasındaki taban tabana zıt söylem farklılığı nedeniyle gerçekçi bir ihtimal olarak görünmüyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle