GeriAvrupa Avusturya vatandaşlığına geçenlerin sayısında artış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya vatandaşlığına geçenlerin sayısında artış

Avusturya vatandaşlığına geçenlerin sayısında artış
refid:28263037 ilişkili resim dosyası

Avusturya İstatistik Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada Avusturya vatandaşlığına geçenlerin sayısının 2013 yılına kıyasla yüzde 3,7 artış olduğu belirtildi. Geçen yıl 7.693 kişiye Avusturya vatandaşlığı verildi. Vatandaşlık hakkı elde etme şartlarının ağırlaştırıldığını savunan Türk kökenli Milletvekili Alev Korun "Vatandaşlık doğumdan hemen sonra verilmeli" dedi.

Avusturya vatandaşlığına geçenlerin yüzde 37,1'i Avusturya doğumlu ve yüzde 39,1'i daha 18 yaşına girmeyenlerden oluşuyor. Vatandaşlığa alınanlar arasındaki en büyük grup olan Bosna-Hersek asıllı 1.120 kişiyi, 885 Türk, 671 Sırp, 433 Rus ve 381 diğer ülkeler izledi.

Yasal hak yoluyla vatandaşlık alanlar yüzde 55,5'lik oranla 4.270 kişi. Bunların içerisinden 2.219 kişiye, en az altı yıldan beri Avusturya'da yaşadığından veya dikkate alınması gereken önemli sebeplerden dolayı vatandaşlık verildi. Sadece 378 kişiye en az 15 yıldır Avusturya'da yaşadıkları için ve entegre oldukları nedeniyle vatandaşlık verildi.

Vatandaşlık hakkı alanlardan 1.153 kişinin en az on yıldır bu ülkede yaşayanlardan oluştuğu bildirildi. 248 kişi Avusturya vatandaşlığına sahip olan eşlerinden dolayı vatandaşlığa alınırken, 1.945 çocuk Avusturya vatandaşlığını elde etti.

Viyana'da 2.632, Oberösterreich'da 1.283 kişi ve Niederösterreich'da 1.152 kişi başvurularına olumlu yanıt alırken, Burgenland'da vatandaşlık alanların sayısı sadece 150 oldu. Başvurusu onaylananlardan toplam 123 kişinin ikametgâhı yurtdışında.

2013 yılındaki rakamlarla karşılaştırılınca Avusturya'nın Niederösterreich, Salzburg, Kärnten, Vorarlberg ve Tirol olmak üzere, beş eyaletinde vatandaşlığa alınanların sayısının düştüğü gözlendi.

Steiermark (+20), Viyana (+8.6), Burgenland (+7.9) ve Oberösterreich (+0.4) eyaletlerinde ise rakamlarda artış görüldü. Ancak on yıl önce Avusturya vatandaşlığına alınanların sayısı, şimdiki rakamın neredeyse altı katıydı.

2003 yılında rekor seviyesinde toplam 45 bin 112 kişi Avusturya vatandaşlığına alınmıştı. Bu rakam 2014 yılında elde edilen rakamın neredeyse altı katı. 2003 ve 2010 yılları arasında vatandaşlığa alınanların sayısı giderek azalarak en düşük seviyeye ulaştı. Buna karşın bu yıl rakamlarda artış tespit edildi.

Avusturya vatandaşlığına geçenlerin sayısında artış


KORUN: "BURADA DOĞAN ÇOCUKLARA HEMEN VATANDAŞLIK HAKKI TANINMALI"

Açıklanan istatistiğe tepki gösteren, Die Grünen (Yeşiller) partisinin entegrasyon-sözcüsü ve Federal Milletvekili Alev Korun, bu konudaki fikrini şu sözlerle dile getirdi:
“Biz burada doğan çocukları yurtdışını görmedikleri halde bile yabancı yerine koyuyoruz. Onları zorlu, pahalı ve bürokratik engellerle vatandaşlığa geçmeyi zorlaştırıyoruz."

Korun bu sözlerine, insanlara birlik ve beraberlik hissi verilmek isteniyorsa hükümetin de entegrasyonu teşvik etmesi gerektiğini ve burada doğan çocukların doğumdan itibaren ayrımcılıkla yüzleştikleri sürece entegrasyonun gerçekleşemeyeceğini ekledi. Korun, Vatandaşlığın doğumdan itibaren verilmesi gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle