GeriAvrupa Avusturya sosyal yardıma Almanca şartı getiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya sosyal yardıma Almanca şartı getiriyor

Avusturya sosyal yardıma Almanca şartı getiriyor

Avusturya’da sosyal yardımdan faydalanmak isteyen mültecilere Almanca bilme şartı getiriliyor.

AVUSTURYA Başbakanı Sebastian Kurz, Bakanlar Kurulunda ‘asgari yardım’ olarak bilinen sosyal yardımda düzenleme yapılması konusunda uzlaşı sağlandığını, konuya ilişkin yasa tasarısının haziran ayında meclis hukuk komisyonuna gönderileceğini söyledi. Kurz, yardımlardan yararlanmak için Almancanın kilit rol oynadığını belirterek, asgari yardımın 863 euroya sabitleneceğini ve bütün eyaletlerde aynı sistemin uygulanacağını ifade etti. 

Yeni düzenlemeye göre, mülteci statüsü elde etmiş ancak yeterli Almanca bilgisi bulunmayan sığınmacılara 300 euro kesinti uygulanacak ve 863 euro yerine 563 euro ödenecek.
Ayrıca Avrupa Birliği ya da üçüncü ülke vatandaşları ise yeni düzenleme kapsamında yardımdan faydalanabilmek için en az 5 yıl Avusturya’da ikamet ettiğini ispat etmek zorunda.
Tasarının sonbaharda meclise gelmesi planlanıyor.

MÜLTECİLER DE YARARLANABİLİYOR
Avusturya’da işsiz ve çalışamayanlara yönelik aylık geçimlerini sağlamaları için yapılan düzenli yardıma ‘asgari yardım‘ deniyor. Mülteci statüsü elde etmiş sığınmacılar da ülkede çalışma izinleri olmadığı için bu haktan faydalanabiliyorlar. Ayrıca AB vatandaşları ve çalışma izni bulunan yabancılar da bu imkandan yararlanabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle