GeriAvrupa Avusturya BM Göç Anlaşmasına imza atmayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya BM Göç Anlaşmasına imza atmayacak

Avusturya BM Göç Anlaşmasına imza atmayacak

Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Spor Bakanı Heinz-Christian Strache, ülkesinin Birleşmiş Milletler (BM) Göç Anlaşmasına imza atmayacağını “Anlaşmadaki maddelere katılmıyor, bu maddeleri desteklemiyor ve uygulamak istemiyoruz” sözleriyle duyurdu.

BAKANLAR Kurulunun ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Strache, koalisyon hükümetinin BM Göç Anlaşmasına ilişkin kararını açıkladı. Strache, anlaşmanın hukuki bağlayıcılığını bir tarafa, anlaşma metninde yer alan çoğu başlığın hükümet programıyla taban tabana zıt olduğunu kaydederek, “BM’nin Göç Anlaşmasının içeriğini değerlendirdiğimiz zaman, anlaşma metninde yer alan maddelere katılmıyor, bu maddeleri desteklemiyor ve uygulamak istemiyoruz.” dedi.

GÖÇ İNSAN HAKKI DEĞİLDİR
Konunun çok sayıda hukukçu ve uzman tarafından araştırıldığını ifade eden Strache, Avusturya’nın egemenliğinin korunması ve dolayısıyla ülkeye göçmen olarak gelecek kişilere bir başkasının değil Avusturya’nın karar vermesi gerektiğini savundu. Strache, göçün insan hakları açısından değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, anlaşma metninden düzenli ve düzensiz göçmenler arasında ayrım yapılmadığının anlaşıldığını, metnin çalışma, sağlık ve sosyal haklar açısından ulusal yasalar göz ardı edilerek düzenlendiğini ileri sürdü.

ANLAŞMADAN ÇEKİLEN DÖRDÜNCÜ ÜLKE
Fas’ın Marakeş kentinde BM tarafından düzenlenecek bir konferansta göçmen ve mülteci konularına ilişkin temel başlıkların kabul edileceği programa Avusturya’dan herhangi bir yetkilinin gönderilmeyeceğini açıklayan Strache, ülkesinin söz konusu anlaşmaya katılmama nedenlerini içeren yazılı bir metnin BM’ye gönderileceğini de dile getirdi.
Avusturya, bu kararla ABD, Avusturalya ve Macaristan’ın ardından BM Göç Anlaşmasından çekildiğini duyuran 4’üncü ülke oldu. BM Göç Anlaşmasında yer alan maddeler, Fas’ın Marakeş kentinde 10 -11 Aralık’ta düzenlenecek bir konferansla kabul edilecek. Anlaşma akabinde Eylül 2019’da düzenlenecek BM Genel Kurulunda oylanacak.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (31.10.2018)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle