GeriAvrupa Avrupa'yı korkuttu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'yı korkuttu

Avrupa'yı korkuttu

Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa giden Avusturya’da aşırı sağcı FPÖ adayı Norbert Hofer’in birinci çıkması, Avrupa’yı korkuttu. 22 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur, aynı zamanda hükümetin de kaderini belirleyecek.

Mülteci krizi Avrupa’da siyasi manzarayı değiştirmeye başladı. Bunun ilk sinyalini Avusturya verdi. Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda aşırı sağ eğilimli Özgürlükler Partisi’nin (FPÖ) adayı Norbert Hofer birinci oldu. Uçak teknisyeni 45 yaşındaki Norbert Hofer, mülteci ve yabancı karşıtı bir seçim kampanyası yürüttü.

“Ben Avusturya’nın Müslüman olmasını istemiyorum”, “İslam Avusturya’nın bir parçası olamaz”, “Önce Avusturya”, “Mülteci göçüne artık dur ve yeter demeliyiz” sözleri, Hofer’in seçim kampanyasının ana başlıkları oldu.

Avrupayı korkuttu
2003 yılında geçirdiği bir kaza sonucu bastonla yürüyen Hofer, FPÖ’nün yabancı düşmanı programının önemli ölçüde sorumlusu ve FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache’nin de en önemli danışmanı olarak biliniyor.

Yanında silah taşıyan, kendini silahla daha güvende hissettiğini söyleyen Hofer, birinci turda yüzde 35.4 oy aldı.

Yeşiller’in adayı 72 yaşındaki Profesör Alexander Bellen ise ilk turda yüzde 21.3 oy oranıyla ikinci oldu.

Seçimlerin ikinci turu en fazla oyu alan Norbert Hofer ile Alexander van der Bellen arasında 22 Mayıs’ta yapılacak. Hükümet partileri Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile muhafazakar Halk Partisi (ÖVP) adayları tam bir hezimete uğradı.

Avrupayı korkuttu

Yeşiller Partisi'nin adayı Alexander Van der Bellen

İki partinin adayları yüzde 11 ve yüzde 10’larda kaldı. Avusturya’da 1945’ten bu yana ilk kez sosyal demokratlarla muhafazakarlar dışında bir aday cumhurbaşkanı olacak.

Hofer, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda nasıl bir yetki kullanacağı sorusuna, “Neler olabileceğine şaşıracaksınız” yanıtı verdi. “Eğer cumhurbaşkanı olursam, ki cumhurbaşkanı olacağım, tüm kararlarımda önce Avusturya ilkesi geçerli olacak” diyen Hofer’in, parlamentoyu lağvederek, erken seçim kararı alacağı tahmin ediliyor.

Erken seçimlerde ise FPÖ’nün birinci parti çıkarak, hükümeti kurma görevi almasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeşillerli aday Alexander van der Bellen ise seçilmesi halinde FPÖ’ye hiçbir zaman hükümet kurma görevi vermeyeceğini söyledi.

Şimdi kartların yeniden karılacağını belirten van der Bellen seçimi kazanma şansının kendisine geçtiğini açıkladı. Hofer’in cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bunun tüm Avrupa’daki aşırı sağ partileri güçlendireceğinden korkuluyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle