GeriAvrupa Avrupa'nın hedefindeki adam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'nın hedefindeki adam

Avrupa'nın hedefindeki adam
refid:29589314 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasını isteyen Alman Maliye Bakanı Schaeuble, Almanya'da kahraman, Euro bölgesinde ise hedef.

Bir barış ve refah projesi olan AB düşüncesi Yunanistan kriziyle derin yara aldı. Avrupa Birliği düşüncesine güven ciddi sarsıldı. Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble Euro ülkelerinde bunun baş sorumlusu olarak gösteriliyor. Schaeuble, Avrupa'yı öldüren Azrail, Yunanistan'ın başını vuran cellat kılığında karikatürize ediliyor. Schaeuble'nin şahsında bunun Almanların Avrupa'yı Almanlaştırma hedefi olduğu yorumları yapılıyor...

Avrupanın hedefindeki adam


Kamuoyuna sızan bilgilere göre Alman Maliye Bakanı Schaeuble, Brüksel'deki görüşmelerde Yunanlılara ilginç bir öneri getirdi: Biz sizin tüm borçlarınızı silelim. Siz de bunun karşılığında 5 yıl içinde gönüllü olarak Euro'dan çıkın. Schaeuble, Yunanistan'ın Euro'dan çıkarılması gerektiği tavrını, Yunanistan'ı kurtarma kararından sonra da açıkça devam ettiriyor.

NEDEN İSTİYOR

Ama Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasına Yunanistan ve öteki Euro ülkelerinin onayı lazım. Fransa en başta, öteki Euro ülkeleri Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasına karşı. Euro bölgesinin küçük ülkeleri bir gün bu sıranın kendilerine geleceği ve aynı muameleye maruz kalacakları korkusunu taşıyor. Almanya bunun sonucu Yunanistan'ın Euro'dan çıkarılması planında yalnız kaldı ve Yunanistan'a ağır şartlar karşılığında yeni yardım paketi üzerinde uzlaştı.

Alman Maliye Bakanı Schaeuble, Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasını neden istiyor? Schaeuble, Yunanistan'ın üç yıl içinde alacağı 86 milyar Euro civarında üçüncü bir yardımla da kurtulacağına pek inanmıyor. Yunanistan'ı kurtarma çabası üç yıl sonra da boşa çıkarsa, Euro'nun tamamen tehlikeye gireceğini düşünüyor. Schaeuble 2012'de de Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasını savunmuştu.

NERDE KALDI DAYANIŞMA

Euro ve özellikle de Yunanistan kriziyle AB'de iki ayrı resim oluştu. Orta Avrupalılara göre Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi Güney Avrupalılar para konusunda çok savurganlar. “Bizim verdiğimiz kredilerle yüksek bir hayat standardına ulaştılar ve lüks bir hayat yaşıyorlar” düşüncesi taşıyorlar. Güney Avrupalılara göre ise Orta Avrupalılar çok cimriler. Nerde kaldı dayanışma diye tepki gösteriyorlar. Euro bölgesi bir kez daha Yunanistan'la dayanışmaya şartlı evet dedi. Bu dayanışma son bir deneme olacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle