GeriAvrupa Avrupalı Türkler diş tedavisinde Türkiye'yi seçiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupalı Türkler diş tedavisinde Türkiye'yi seçiyor

Avrupalı Türkler diş tedavisinde Türkiye'yi seçiyor
refid:29726115 ilişkili resim dosyası

Yurt dışındaki Türk vatandaşları, yaz mevsimiyle birlikte tatil yapmak ve hasret gidermek için geldikleri Türkiye'de, diş tedavilerini de yaptırıyor.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol Çanakçı yaptığı açıklamada, Avrupa'dan memleketlerine gelen yaklaşık 50 Türk'ün, üniversite hastanesinde diş tedavisi yaptırdığını söyledi.

Türkiye'nin son yıllarda sağlık turizminde ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Çanakçı, özellikle Avrupalı Türklerin kendi ülkelerinde tedavi olmayı tercih ettiğini belirtti.

Çanakçı, şöyle konuştu:
"Vatandaşlarımız ülkemizde daha çok diş tedavilerini yaptırıyor. Bunun sebebini sorduğumuzda, ilk olarak yabancı ülkede dil sorunu yaşadıklarını belirtiyorlar. Oradaki hekimlere sorun ve isteklerini aktaramadıklarını söylüyorlar. Hızlı bir tedavi süreci istiyorlar. Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde tedavinin pahalı olduğundan bahsediyorlar. Tabii Türkiye, bu ülkelere oranla daha ucuz. Sigorta kapsamı dış ülkelerde daraltılıyor. Bu bakımdan da Türkiye, gurbetçilerimiz açısından daha iyi."

Türkiye'nin tercih edilmesinin en önemli sebebinin kalite olduğunun altını çizen Çanakçı, "Şu anda, Türkiye'deki kalite Avrupa ülkeleriyle aynı ya da daha ileri düzeyde. Hem teknoloji hem de hekimlerimiz bakımından iyi noktadayız. Türkiye'deki uzman hekimlerimiz çok bilgili yetişiyor. Pratiğe yönelik iyi bilgi ve becerileri var. Teknolojik ilerlemelerin anında uygulanmasıyla kaliteli bir iş ortaya çıkıyor. Bu da hastaların bizi tercih etmelerine neden oluyor" dedi.

Tedavi için aranan en önemli etkenlerden birinin, ilde tek uçuşla ulaşabilecekleri havalimanı bulunması olduğunu anlatan Çanakçı, "Gurbetçilerimiz tatillerini yapıyor veya akrabalarını, dostlarını görüyor. Bu arada da randevularına gelerek diş tedavilerini oluyorlar. Ordu, yurt dışında bireyleri olan bir memleket. Yazın yaylalarına veya fındık hasat zamanı ya da tatilini geçirmeye geldikleri zaman memleketlerine diş tedavisini de yaptırmayı amaçlıyorlar" diye konuştu.

Prof. Dr. Çanakçı, Almanya, Avusturya ve Hollanda'dan gelen Türklerin diş tedavisi başvurusunda başı çektiğini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle