GeriAvrupa Avrupa'daki sığınmacı krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

Macaristan'ın Hırvatistan sınırına tel örgü çekmesinin ardından Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların yeni rotası Slovenya oldu.

Macaristan, Balkan ülkeleri üzerinden gelen sığınmacıları engellemek için sınırlarına jiletli tel örgü çekmeye başlamış ve Sırbistan sınırını geçen ay ve Hırvatistan sınırını dün kapatmıştı.

Suriye ve Irak başta olmak üzere çatışma bölgelerinden kaçan sığınmacılar, Macaristan'ın Hırvatistan sınırından geçişleri tel örgülerle kapatmasının ardından Slovenya'ya yöneldi.

Sırbistan üzerinden Hırvatistan'a geçen sığınmacılar tren ve otobüslerle Slovenya'ya girmeye başladı.

Sığınmacıların Slovenya öncesi son durakları olan Medimurje bölgesinin valisi Matiya Posavets, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çakovets kentinde toplanan sığınmacıların Slovenya'ya geçişlerinde bu ülke makamlarıyla ortak hareket ettiklerini söyledi.

Slovenya polisi, gece saatlerinden itibaren Hırvatistan sınır kapılarından yaklaşık 3 bin kişinin ülkeye giriş yaptığını ve gelenlerin sığınmacı merkezlerine yerleştirildiğini duyurdu.

Bu arada Hırvatistan İçişleri Bakanlığı, 6 binden fazlası dün olmak üzere, bu yıl ülkeye giren sığınmacı sayısının 190 bini aştığını açıkladı.

Batı Avrupa ülkelerine gitmek isteyen sığınmacılar, çoğunlukla deniz üzerinden Yunanistan'a girmelerinin ardından Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan rotasını takip ediyor. Macaristan'ın Hırvatistan sınırını tel örgülerle kapatmasının ardından sığınmacıların Slovenya üzerinden Avusturya ve Almanya'ya ulaşmaya çalışması bekleniyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle