GeriAvrupa Avrupa’daki kaynaklar Frankfurt’a akacak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’daki kaynaklar Frankfurt’a akacak!

Avrupa’daki kaynaklar Frankfurt’a akacak!

Frankfurt Finans Merkezi (Frankfurt Main Finance) Genel Müdürü Hubertus Vath, İngiltere’nin AB’den ayırlmasından sonra 30 finansal kurumun Avrupa’daki operasyonları için Frankfurt’u finans merkezi olarak seçtiğini söyledi.

Genel Müdür Vath, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından (Brexit) sonra bankaların 750-800 milyar euroluk varlıklarını transfer etmelerini beklediklerini, ve bunun çoğunu da gelecek yılın ilk çeyreğinde aktaracaklarını söyledi. Frankfurt finans piyasalarına etkisi ve bu piyasaların Türkiye gibi gelişmekte ülkelere sunduğu fırsatları değerlendiren Hubertus Vath, “Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler uzun, kökleşmiş ve yakın ekonomik bağlantılara sahip. Bu yüzden özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalardaki şirketler ve hükümetler için Frankfurt, Avrupa sermaye piyasalarına en iyi erişimi sağlarken, 160’dan fazla uluslararası bankaya ve finansal hizmet sektörüne erişimi çok açık bir ortamda sunuyor” dedi.

‘37 KURUM ECB’YE BAŞVURDU'

Frankfurt’un, uluslararası ticaret merkezi olarak uzun bir geçmişe sahip olduğunu sözlerine ekleyen Vath, kentin, dünyanın en büyük ticaret fuarı merkezlerinden birine sahip olduğunu ve dünyanın önde gelen borsalarından Deutsche Börse’ye ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Vath, şöyle devam etti: “Avrupa Merkez Bankası (ECB) Tek Denetim Mekanizması Başkanı Daniele Nouy’un açıklamasına göre, 37 finansal kurumun (banka veya menkul kıymet alım satımı yapan banka) yeni lisanslar veya eski lisanslarını yenilemek için ECB’ye başvurduğunu biliyoruz. Bunlar lisanslarını aldı ya da çok kısa bir sürede alacak. Bunlardan 30’u Avrupa’daki operasyonları için Frankfurt’u finans merkezi olarak seçti ve sonuç olarak 750-800 milyar euroluk varlık transfer etmelerini bekliyoruz”.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle