GeriAvrupa Avrupa'da teyakkuz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da teyakkuz

Avrupa'da teyakkuz

Brüksel’deki kanlı terör saldırısının ardından IŞİD’in 400 intihar komandosunu Avrupa’ya gizlice soktuğu haberleri Avrupa’yı alarma geçirdi. Almanya’da Brüksel saldırısıyla bağlantısı olduğu şüphesiyle iki kişi gözaltına alındı.

Brüksel’deki terör saldırısı, Avrupa’yı ayağa kaldırırken, güvenlik birimleri yeni terör saldırısı tehlikesine karşı teyakkuza geçti.

Brüksel’deki saldırıyla bağlantısı oldukları şüphesiyle Almanya’da iki kişi özel komandoların baskınıyla yakalandı. Spiegel dergisinin haberine göre Düsseldorf bölgesinde perşembe öğleden sonra özel komandolar baskın yaparak, bir kişiyi yakaladı.

Avrupada teyakkuz

Samir E. isimli şüpheli selefi çevreden ve Brüksel’de metroda kendini havaya uçuran Halid El Bakroui ile 2015 yazında Türkiye’de Suriye sınırında yakalanıp sınır dışı edildi. İkisi de ya Suriye’ye geçmek üzereyken ya da Suriye’den dönerken yakalandı. İkisi de Türkiye’ye Amsterdam üzerinden geldi. Türkiye ikiliyi Amsterdam’a sınır dışı etti.

SON MESAJI

Çarşamba akşamı Giessen bölgesinde yakalanan ikinci şüpheli kişinin cep telefonuna ise Brüksel’deki saldırı günü iki şüpheli mesaj geldi. Mesajların birinde Halid El Bakroui’nin adı yazıyor. İkinci mesajda ise Fransızca son anlamına gelen ‘Fin’ yazıyor. Mesaj salı sabahı saat 9.08’de geldi. Halid El Bakroui ise üç dakika sonra saat 9.11’de kendini havaya uçurdu.

AP ajansı güvenlik çevrelerine dayanarak verdiği habere göre, terör örgütü IŞİD, kamplarda yetiştirdiği 400 teröristi Avrupa’da saldırı düzenlemek üzere gizli yollardan Avrupa’ya soktu. Bunlar üç grup halinde Avrupa ülkelerinde terör hücreleri kurdu. Bu hücrelerden biri Almanya’da. Europol teşkilatı da IŞİD’in Avrupa’da terör hücreleri kurduğunu doğruluyor. Suriye ve Irak’ta terör kamplarında Avrupa’dan giden kaç kişi bulunuyor ve bunun ne kadarı geri döndü, tam bilinmiyor.

Europol 3 bin ile 5 bin arasında kişinin Avrupa’dan Suriye ve Irak’ta terör kamplarında eğitim görüp tekrar Avrupa’ya döndüğünü tahmin ediyor. Alman güvenlik birimlerine göre ise Almanya’dan Suriye’ye 850 kişi gitti. 300’ü geri döndü.

ALMANYA UYARDI

Alman Asayiş Şubesi (BKA) Başkanı Holger Münch, Avrupa’da terör saldırılarının devam edeceği uyarısında bulundu. Münch şöyle dedi: “Terör örgütü IŞİD Suriye ve Irak’ta yediği darbelerle zayıfladı. Terör örgütü baskı altında. Ses getirecek, gücünü gösterecek eylemlere ihtiyacı var. Yeni terör saldırıları ihtimal dışı değil.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle