GeriAvrupa Avrupa Konseyi'nden Norveç'e ırkçılık uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Konseyi'nden Norveç'e ırkçılık uyarısı

Avrupa Konseyi'nden Norveç'e ırkçılık uyarısı
refid:28286930 ilişkili resim dosyası

Avrupa Konseyi internet üzerinden ırkçı yayınların sürmesi ve göçmenlere verilen yardımların yeterli olmaması nedeniyle Norveç'i uyardı.

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi, internet üzerinden ırkçı yayınların sürmesi ve göçmenlere verilen yardımların yeterli olmaması nedeniyle Norveç'i eleştirdi.

Raporda, "Norveç'te göçmenlerin özellikle eğitim ve istihdam alanında gerekli yardımı alamadıkları" tespitinde bulunuldu.

Ülkede, internette ırkçı yayınların halen sürdüğüne dikkat çekilen raporda, göçmenlere yapılan yardımların da yeterli olmadığı vurgulandı.

Norveç'te 2011 yılında yabancı düşmanı aşırı sağcı Anders Breivik'in iki ayrı saldırıda 77 kişiyi katletmesinin ardından çıkan yasalarla birlikte, siyaset ve basın dünyasında göçmen karşıtı nefret söylemine son verildiği hatırlatılan raporda, ceza yasasında nefret söyleminin suç kapsamına alınmasının da memnuniyet verici bir gelişme olduğu belirtildi.

Raporda bununla birlikte, internet üzerinden yapılan ırkçı yayınların sistemli bir şekilde takip edilmemesi ve sorumluların cezalandırılmaması eleştirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle