GeriAvrupa Asurlular da PTSD’ye yakalanıyormuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asurlular da PTSD’ye yakalanıyormuş

Asurlular da PTSD’ye yakalanıyormuş
refid:28045831 ilişkili resim dosyası

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesi’nden bilim insanları Tramva Sonrası Stres Bozukluğu’nun (PTSD) milattan önce 1300 yılında yaşamış askerlerde de görüldüğünü tespit ettiklerini açıkladı.

Araştırmacılar, Asurlular’a ait kayıtlarda cephede bir yıl geçirdikten sonra tarlalarda çalışmak için ailelerinin yanına dönen askerlerin PTSD’den müzdarip olduğuna işaret eden bazı kanıtlara rastladıklarını söyledi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekipten Prof Jamie Hacker Hughes konu ile ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada “Asur kayıtlarında askerler öldürdükleri insanların hayaletlerini gördüklerini ve seslerini duyduklarını anlatıyor. Bu günümüzde bir savaşta göğüs göğüse mücadele veren ve şiddeti yaşayan askerlerin deneyimleri ile birebir örtüşüyor” dedi.

Bilim adamı bu keşiften önce PTSD ile ilgili en eski kaydın Yunanlı tarihçi Heredot’un milattan önce 490 yılında gerçekleşen Marathon savaşını anlattığı bir kitapta bulnduğuna inandıklarını söyledi.

Savaş, kaza, doğal afet, hırsızlık, tecavüz ya da katliam gibi şiddet olaylarını bizzat yaşayan veya bunlara tanık olan kişilerin olayın üzerinden uzun zaman geçtikten sonra bile o olayı düşlerde ve günlük yaşamda tekrar yaşaması ve o olayı hatırlatan durumlardan kaçınmasına yol açan bir aşırı uyarılmışlık ya da kaygı hali hissetmesi olarak tanımlanan PTSD ilk kez ABD’nin Viyetnam Savaşı sonrasında tıp literatürüne girmişti.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sonrasında bu tip deneyimler yaşayan kişiler ciddiye alınmamış hatta kimi zaman korkaklıkla suçlanmıştı.

Prof Hughes “Bu kesinlikle 21. Yüzyıla özgü bir hastalık değil. Medeniyetin başlangıcından beri, savaş kavramı ortaya çıktığından beri insanlar PTSD’ye yakalanıyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle