GeriAvrupa AŞKA BiR YIL SINIR
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AŞKA BiR YIL SINIR

AŞKA BiR YIL SINIR
refid:26969427 ilişkili resim dosyası

Avrupa Adalet Divanı (ABAD), Türklere aile birleşiminde Almanca dil testi yasalara aykırı dedi. Almanya’nın bu kararı nasıl uygulayacağı merak ediliyordu. Alman Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı nihayet uzlaştı.

AVRUPA Adalet Divanı (ABAD), Almanya’nın Türklere aile birleşiminde Almanca dil testi şartını mahkum etti. ABAD yargıçları

AŞKA BiR YIL SINIR
10 Temmuz tarihli kararlarında, “Dil testi Avrupa yasalarına aykırı” dedi. Almanya İçişleri Bakanlığı ABAD’ın kararını eleştirdi. Ardından Alman Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları kararı incelemeye aldı. İnceleme sonuçlanıncaya kadar, dil testi uygulamasını geçici olarak durdurdu. İki bakanlık uzmanları ABAD kararını inceledi ve nihai bir uzlaşmaya vardı...

İşte o uzlaşma:
Almanya dil testini kaldırmıyor. Aile birleşimiyle Almanya’ya gelecek olan Türk vatandaşları dil sınavına tabi tutulacak. Ancak sınavı başaramayanlar bir yıl boyunca Almanca öğrenmek için çaba sarf ettiğini belgelerse, vize alacak. Eğer bir kişi gerçekten bir yıl boyunca Almanca öğrenme çabası gösterdiyse, sınavı başaramasa bile, aile birleşimiyle Almanya’ya gelebilecek. Fakat gerçekten bir yıl boyunca Almanca öğrenmek için çaba sarf ettiğini kanıtlaması gerekecek. Bu uygulama okuma yazma bilmeyenler için de geçerli. Okuma yazma bilmeyenler de bir yıl öğrenme çabası sarf ettiğini kanıtlayacak.

Dışişleri Bakanlığı Almanca dil testini niçin kaldırmadıklarını şöyle açıkladı:
ABAD Almanca dil testine prensip olarak karşı çıkmadı ve bunu aile birleşimine aykırı bulmadı. Almanca dil testi uygulamaya devam edecek, çünkü bu ileriye yönelik bir uyum tedbiri olarak kendini kanıtladı. Almanya yeni uygulamayla şu mesajı vermek istiyor: Ülkemize hoş geldiniz ama siz de gelmeden önce bu ülkenin dilini öğrenmeye biraz çaba gösterin. Yeni uygulama sadece Türk vatandaşlarını değil, aile birleşimiyle Almanya’ya gelecek tüm yabancıları kapsıyor. Oysa ABAD, dil testi uygulamasının Avrupa yasalarına aykırı olduğu kararını, Türkiye ile AB arasındaki ortaklık sözleşmesine dayanarak vermişti.

YASA ÇIKINCAYA KADAR...

Yeni uygulamayla ilgili genelgeyi Almanya Dışişleri Bakanlığı, 4 Ağustos’ta tüm dış temsilciliklere gönderdi. İki bakanlık arasındaki bu uzlaşmanın yasaya dönüşmesi isteniyor. Yasa çıkıncaya kadar iki bakanlığın bu uzlaşması geçerli olacak.

YÜZDE 15’İ TÜRKİYE’DEN

2013’te 32 bin civarında kişi aile birleşimiyle Almanya’ya gelmek için başvurdu. Bu başvuruların 5 bini, yani yüzde 15’i Türkiye’den. 32 bin başvurudan dil sınavını başaramayanların sayısı 200 civarında.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle