GeriAvrupa Armağan’ı hala annesine vermediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Armağan’ı hala annesine vermediler

Armağan’ı hala annesine vermediler

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Önder çiftinin 28 günlükken gençlik dairesi tarafından ellerinden alınan bebekleri Armağan, aradan geçen 1.5 yıla rağmen geri verilmedi. Armağan bebek, hala bakıcı ailede tutuluyor.

OĞLUNA kavuşacağı günün özlemini çektiğini belirten anne Ayşe Önder, “Geçen yıl Mart ayında Armağan doğdu. 28 günlükken evde baygınlık geçirdi. Çocuklara sabah kahvaltısı yaptırırken eşim kucağında bebekle geldi. Armağan baygın haldeydi. Şaşırdım, çünkü diğer çocuklarımda böyle bir şey olmamıştı. Beynimden vurulmuşa döndüm, bağırdım, çağırdım, ağladım” dedi. Komşularının gelip kendisini yatıştırdığını söyleyen Ayşe Önder, sonraki gelişmeleri şöyle anlattı:

“Hemen hastaneye gittik. ‘Beyinde dış kanama geçirmiş’ dediler. Ertesi gün duyduk ki bir sürü kırık var. Evde hiç ağlamadı, bağırmadı nasıl kırıklarla yaşamış dedik kendi kendimize. Onlar da her bebek bir olmaz dediler. Gençlik dairesinden yetkililer ‘Bugün burada kalacaksınız, yoksa çocukları alırız’ demesi üzerine orada kaldık. Çocuklarımın resimlerini çektiler ve şiddet gördüğünü söylediler.”

Armağan’ı hala annesine vermediler

PSİKOLOJİLERİ BOZULDU
1.5 yıl önce Armağan ile birlikte diğer iki çocuğunu da ellerinden alındığını belirten Ayşe Önder, yedi hafta boyunca çocuklarından ayrı bırakıldığını söyledi. Biri 4 yaşında diğeri ise 3 yaşında olan, Almanca bilmeyen çocuklarının, tanımadıkları bakıcı ailelerde birbirinden ayrı bir şekilde kaldığını söyleyen Önder, “Çocuklarımın psikolojileri daha yeni düzeliyor” dedi.
Mahkemelere başvurup gerekli raporları aldıklarını söyleyen Önder, “’Bunlar çocuksal yaralanmalar’ dediler, hakim vermek zorunda kaldı” dedi. 4 ve 3 yaşında olan iki çocuğuna 7 hafta sonra kavuştuğunu söyleyen Ayşe Önder, “Ama bebeğimi kurtaramıyorum onların elinden. Önceleri her pazartesi görebiliyorduk ama şimdi hiç göstermiyorlar” diye konuştu.

MAHKEME 29 AĞUSTOS’TA
Baba Kenan Önder ise gençlik dairesinin bebeklerinin velayetini ellerinden almak istediğini, bunun için Eylül ayında mahkeme olacağını belirtti. Önder, “Çocuğu iki haftadır göremiyoruz, görüşleri yasakladılar. Görüşme için yeniden dava açtık o davada 29 Ağustos’ta” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle