GeriAvrupa Arkeolojik kazı uyduran akademisyene 6 yıl hapis
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arkeolojik kazı uyduran akademisyene 6 yıl hapis

Arkeolojik kazı uyduran akademisyene 6 yıl hapis
refid:30159744-spot ilişkili resim dosyası

İngiltere’nin en seçkin üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan arkeolog David Barrowclough, Miras Piyango Fonu’ndan pay alabilmek için bir dizi arkeolojik proje “uydurduğu” ortaya çıkınca 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçmişte BBC’ye de danışmanlık hizmeti veren 48 yaşındaki arkeoloğun ödeneklere başvurmak için meslektaşlarının isimlerini de kullandığını ve yolsuzluğun bir mektup yanlış adrese teslim edilince ortaya çıktığını açıklandı.

Konuyla ilgili başlatılan soruşturmada Barrowclough geçmişte avukatlık da yaptığı ancak 1997 yılında müşterilerinden para çaldığının ortaya çıkmasının ardından barodan atılıp 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığı da ortaya çıktı.

Barrowclough’in hapisten çıktıktan sonra Cambridge Üniversitesi’nin Wolfson Koleji’nde arkeoloji eğitimi aldığı belirtildi. Mezuniyetten sonra doktorasını da tamamlayan arkeoloğun Cambridge’de işe başladığı açıklandı.

MÜZE ÖDENEK MEKTUBUNU ALINCA

Arkeoloğun 2005 yılında 2013 yılına dek devam ettirdiği yolsuzluklar Ely Müzesi küratörü Elie Hughes, tarafından ortaya çıkartıldı.

Huntingdon Kraliyet Mahkemesi’nde görülen davada küratör “Ely’nin kökeni” isimli arkeolojik proje ile ilgili 18 bin 500 sterlinlik bir ödenekle ilgili mektup aldığı açıklandı. Böyle bir projeden haberi olmayan Hughes’in konuyu yetkililere bildirdiği ve başlatılan soruşturmada Barrowclough’in kapsamlı dolandırıcılık planının ortaya çıktığı açıklandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle