GeriAvrupa Ankara’daki patlama dış basında geniş yer buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara’daki patlama dış basında geniş yer buldu

Ankara’daki patlama dış basında geniş yer buldu

Ankara'da dün meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan terör olayı Alman gazetelerinde geniş yer buldu.

Bild am Sonntag gazetesi birinci sayfadan verdiği haberde "Ankara'da terör saldırısı" başlığını kullandı. Yüze yakın ölü ve 400 dolayında yaralı olduğuna vurgu yapan gazete, olaya iç sayfalarında tam iki sayfa ayırdı.

TERÖR, BARIŞ İÇİN GÖSTERİ YAPTIKLARI SIRADA GELDİ

Bild am Sonntag iç sayfada ise, "Terör, barış için gösteri yaptıkları sırada geldi" manşetini attı. "Türkiye'nin başkenti Ankara'da bu güne kadar meydana gelen en ağır terör saldırısında en az 97 kişi hayatını kaybetti. Polis hayatta kalan öfkeli kalabalığı biber gazı sıkarak dağıttı" ifadelerini ön plana çıkardı.

BARIŞ GÖSTERİSİ FELAKETE ÇEVRİLDİ

"El ele tutuşmuş, dans ediyor ve yasaklı olan PKK ile devlet arasındaki kanlı anlaşmazlığa karşı şarkılar söylüyorlardı. O esnada, resmi makamların tahminine göre, iki canlı bomba aralarına karışarak, ölümcül bombalarını ateşledi ve barış gösterisini felakete çevirdi" diye yazdı.

"Türkiye yine bir kanlı saldırı ile sarsıldı" diyen gazete, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ,"Barış isteyen insanlar öldürülüyor" sözlerine yer verdi.

ERDOĞAN: İĞRENÇ SALDIRI BİRLİĞİMİZİ HEDEF ALIYOR

Görgü tanıklarının ifadeleri ile olay anını okuyucularına duyuran Bild am Sonntag, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saldırıyı "iğrenç saldırı" olarak nitelendirdiğini ve Türkiye'nin birlik ve huzurunu hedeflediğini söylediğine vurgu yaptı.

Olayı şu ana kadar kimsenin üstlenmediğine dikkat çeken gazete, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Alman halkı adına taziyelerini sunduğunu duyurdu.

Saldırının ardından kurtulan kızgın kalabalığı polisin biber gazı sıkarak dağıttığı kaydedilen haberde, Türk hükümetinin olaya ilişkin panik ve kaosa neden olacak fotoğraf ve görüntülere yayın yasağı getirdiği yer aldı.

SALDIRI, PKK VE IŞİD'E KARŞI OPERASYONLARIN YAPILDIĞI SIRADA GELDİ

Saldırının, Türkiye'nin PKK ve IŞİD'e karşı operasyonlar yürüttüğü sırada meydana geldiğine dikkat çeken gazete, PKK'nın Cumartesi günü, güvenlik güçleri tarafından saldırı olmaması durumunda, çatışmasızlık kararı aldığını duyurdu.

Haberde, İçişleri Bakanı Selami Altınok'un güvenlik zaafı olmadığını söylediği ve istifa etmeyeceğini söylediğini de okuyucularıyla paylaştı.Ahmet YILDIRIM – DORTMUND / DHA

İngiltere medyası Türkiye'yi yasa boğan kanlı terör saldırısını manşetlerinden duyurdu

“Bombalı saldırıda 95 kişi öldü. En kötü terörist saldırısı modern Türkiye’yi vurdu”

İngiltere medyası ,Türkiye'yi yasa boğan kanlı terör saldırısına geniş yer ayırdı. Ülkenin saygın gazetelerinden Independent haberi, manşetten verdi. Gazete “Barış mitinginde cinayet” başlığı ile verdiği haberi dünya sayfasında iki tam sayfa olarak işledi. Patlama anında çekilmiş fotoğraf karelerinin yer aldığı haberde Independent, tüm Türk vatandaşlarının teröre karşı birlikte hareket etmelerinin önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin başkenti Ankara'da düzenlenecek 'barış' mitinginin katliama döndüğünü ve en az 95 kişinin öldüğünü duyurdu. Gazete haberin detayında görgü tanıkları ve siyasi liderlerin açıklamalarına yer verdi.

Sunday Times gazetesi de birinci sayfasının sol kısmında kullandığı ve ikinci sayfasında tam sayfa olarak “Şarkı söylüyorduk ve aniden bombalar patladı” başlığı ile verdiği haberde, “barış sloganlarının bombalı intihar saldırısıyla susturulduğu ve kalabalık caddenin yerini kanlı gövdelere bıraktığı” ifadelerini kullandı.

Patlama anından fotoğrafların yer aldığı haberde, intihar bombacılarının barış isteyen solcular ve Kürt yanlısı göstericilerin mitingini hedef aldığını vurgulandı.

Ülkenin diğer bir saygın gazetesi olan Observer da, haberi “Türk barış mitingindeki bombalı saldırıda 90’dan fazla kişi öldü” başlığı ile manşetten verdi. Habere geniş yer ayıran gazete, olayın “Türkiye’nin yakın tarihindeki en kanlı saldırı” olduğunu yazdı. Gazete haberde, Türkiye'nin başkenti Ankara'da binlerce kişinin Türkiye’deki çatışmaları protesto etmek ve barış için bir araya geldiğini ancak terör saldırısında 90 kişinin hayatını kaybettiğini ve 180 kişi yaralandığını ifade etti.

Sunday Telegraph, “Bombalı saldırıda 95 kişi öldü. En kötü terörist saldırısı modern Türkiye’yi vurdu” başlığı ile verdiği haberde, Barış mitingindeki patlamanın Kasım'daki seçimlerden önce yaşandığını vurgulanarak, olayın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğinin tahmin edildiğini vurguladı. Gazete haberde olay yerinden çekilen fotoğraflarla birlikte görgü tanıklarının açıklamaları ve olay yerindeki protesto sloganlarına yer verdi.Aynur Tattersall -DHA LONDRA


Ankara’daki saldırı İsveç ve Norveç gazetelerinin birinci sayfalarında

İsveç gazeteleri Ankara’da dün yaşanan katliamı birinci sayfalarında manşetten duyurdular. İsveç’in en büyük sabah gazetesi Dagens Nyheter birinci sayfa manşetinde patlama sonrası bir fotoğrafa yer vererek “Türkiye’nin Kanlı Kaosu” manşetini kullandı.

Dagens Nyheter gazetesinin Ortadoğu Muhabiri Nathan Shachar imzalı yayınlanan yorum yazıda da “Kaosun Tayyip Erdoğan’a seçimleri erteleme bahanesi yaratabileceği” ifade edildi.

Akşam gazetelerinden Aftonbladet ise göbekten iki sayfa üzerinden fotoğraflı olarak verdiği haberinde Göteborg’de yaşayan 49 yaşındaki Türk vatandaşı Aziz Erdal’ın 19 yasındaki kuzeninin patlamada iki ayağını da kaybettiğini alt haber olarak duyuruldu.

Aftonbladet muhabiri Wolfhang Hansson da Ankara katliamına ilişkin olarak “Artan tehlike duygusu genellikle iktidara yarar” yorumunda bulundu.

ANKARA’DAKİ SALDIRILAR NORVEÇ BASININDA

Norveç’in en etkili gazetesi sayılan liberal/muhafazakar Aftenposten ilk sayfasının ana haberini Ankara'daki saldırıya ayırdı. Haberin baslığı: "Terör bombalarının sorumluluğunu herkes birbirinin üzerine atıyor."

Gazeteye Ankara'dan bildiren muhabir Silje Rønning Kampesetær görgü tanıklarının anlattıklarını aktarıyor ve gazeteci Doğan Tılıç'ın, "Patlamalardan önce etrafta hemen hiç polis yoktu, bu gibi durumlarda genellikle bir sürü polis bulunur" dediğine yer veriyor.

Norveç Radyo Televizyon Kurumu'nun (NRK) online baskısında İstanbul muhabiri Kristin Solberg "Türkiye'de trajik zamanlar" baslığı altında şöyle diyor:
"Ankara'daki gösteriye yapılan saldırı sadece ölenlerin aileleri ve arkadaşları için değil, çok kritik bir dönemden gecen Türkiye için de büyük bir trajedi."
Haberde ayrıca Haziran seçiminden bu yana gelişen olayların bir özetine ve Ankara'da ölen ve yaralananların sayısı ve olay yerindeki görgü tanıklarının anlatımlarına da yer veriliyor.

Norveç'te yayımlanan Dagbladet gazetesi haber başlığında, "Ankara'daki barış gösterisine yapılan terör saldırısında 95 kişi hayatını kaybetti" diyor. Haberde ise KESK Başkanı Lami Özgen'in, "Bu, Ankara'nın göbeğinde yapılmış olan bir katliamdır" dediği belirtiliyor.

False